Yoganın perimenstrüel distres, yaşam kalitesi ve stres düzeyine etkisi
The effects of yoga on premenstrual distress, quality of life and stress level
- Tez No: 656157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN, UZMAN İREM ŞENYUVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yoganın Perimenstrüel Distres, Yaşam Kalitesi ve Stres Düzeyine Etkisi Amaç: Çalışmanın amacı yoganın perimenstrüel distres semptomlarına, algılanan stres düzeyine ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma dört aşamadan oluşmuştur. Uygulama aşamasında 80 öğrenci ile araştırma tamamlanmıştır. Yoga grubuna 12 hafta boyunca haftada iki gün yoga dersleri verilmiştir. Devam eden 12 hafta boyunca yoga grubuna sadece rutin izlem yapılmıştır. Kontrol grubuna ise 24 hafta boyunca sadece rutin izlem yapılmıştır. Bulgular SPSS 22.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Tarama aşamasında ki öğrencilerin Menstrual Distres Şikayet Listesi menstrüel dönem puan ortalaması 64.16±35.100, premenstrüel dönem puan ortalaması 46.60±32.424 ve intermenstrüel dönem puan ortalaması 27.77±23.027 olarak belirlenmiştir. Yoga ve kontrol grubunun Menstrüel Distres Şikayet Listesi premenstrüel ve menstrüel dönem toplamları yoga uygulamasının devam ettiği 2. izlemde Menstrüel Distres Şikayet Listesi 'de ki şikayetlerin anlamlı derecede azaldığı saptanmıştır (p0.05). Yoga ve kontrol grubu uygulama sırasında 2.
Özet (Çeviri)
The Effects Of Yoga On Premenstrual Distress, Quality of Life and Stress Level Aim: The aim of the study is to evaluate the effects of on premenstrual distress symptoms, perceived stress level and the quality of life. Methods: The study of consists of four stages. During the implementation phase, the research was completed with 80 students. Yoga courses were given to the yoga group two days a week for 12 weeks. During the following 12 weeks, only routine follow-up was done to the yoga group. The control group was followed only routinely for 24 weeks. Findings were evaluated with SPSS 22.0 package program. Results: The menstrual distress complaints list of the students in the screening phase was determined as 64.16 ± 35.100 menstrual period average points, 46.60 ± 32.424 points perimenstrual period and 27.77 ± 23.027 points for intermenstrual peripreod. The totals of premenstrual and menstrual periods in the Menstrual Distress Complaint List of the yoga and control groups were found to be significantly reduced in the Menstrual Distress Complaint List during the second follow-up during which yoga practice continued (p 0.05).