Hızlı sinterlenen zirkonyum dioksit seramiklerin karakterizasyonu ve hızlı yaşlandırma işleminin etkisi
Characterization of speed sintering zirconium dioxide ceramics and the influence of accelerated aging
  1. Tez No: 656163
  2. Yazar: FİDAN HASANZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ESER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, hızlı ve süper hızlı sinterleme prosedürlerinin ve hızlı yaşlandırma işleminin zirkonyum dioksit seramikler üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada InCoris TZI ve InCoris ZI zirkonyum dioksit bloklardan elde edilen örneklere konvansiyonel, hızlı veya süper hızlı sinterleme prosedürleri uygulandı. Her sinterleme grubundaki örneklerin yarısına otoklavda 134°C sıcaklık ve 2 bar basınç altında 5 saat yaşlandırma uygulandı. Örneklerin bükülme dayanımı, yüzey sertliği ve kırılma tokluğu, kontrast oranı ve gren boyutu değerlendirildi. Örneklere SEM/EDS, AFM ve XRD analizleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of speed and super speed sintering procedures and accelerated aging on the characterization of zirconium dioxide ceramics. In the study, conventional, speed or super speed sintering procedures were applied to samples obtained from the InCoris TZI and InCoris ZI zirconium dioxide blocks. Half of the samples in each sintering group were aged in autoclave at 134 ° C and 2 bar pressure for 5 hours. The flexural strength, surface hardness and fracture toughness, contrast ratio and grain size of the samples were evaluated. SEM/EDS, AFM and XRD analyzes were applied to the samples.