Milli takım güreşçilerinde hızlı kilo düşmenin bazı kan parametreleri, karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerinde kronik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of chronic effects of rapid weight loss on some blood parameters, liver and kidney functions in national team wrestlers
- Tez No: 656164
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Güreş ağırlık sınıflandırması yapılan sporlardan biridir ve sporcuların müsabakadan bir gün önce belirlenen ağırlıkta olmaları gerekmektedir. Güreşçiler, daha düşük ağırlık sınıfında daha fazla başarı elde edebileceklerine inanırlar. Bu nedenle, genellikle kilolarını azaltmak için farklı yöntemler denemeyi düşünürler. Bu nedenle, çeşitli çalışmalarda farklı kilo verme yöntemlerinin çok çeşitli fonksiyonel ve fiziksel değişkenler üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Çoğu çalışma, kilo verdikten hemen sonra çeşitli etkilerini değerlendirmiştir, ancak kilo kaybının etkileri büyük ölçüde göz ardı edilmiştir. Bu nedenle, çalışmanın amacı İran milli Takım güreşçilerinde hızlı kilo vermenin bazı kan parametreleri, karaciğer ve böbrek üzerinde kronik etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve yöntem: Bu araştırmaya gönüllü olarak 20-30 yaş arası 20 güreşçi katıldı. Tüm güreşçiler yılda iki kere (her altı ayda bir kere) 10 kilo ağırlık kaybetmişlerdir. Bu çalışmada, üç grup kan faktörü, biyokimyasal faktörler ve karaciğer enzimleri ölçülmüştür. Ölçümler için Almanya'da üretilen Kan Hücresi Sayacı model 71400022 ve Çin'de üretilen Oto Analizör modeli KD720 kullanılmıştır. Bulgular: WBC, HCT, MCV, MCH, M.C.H.C ve Platelets gibi kan faktörleri tüm güreşçilerde normal olarak tespit edilmiştir. RBC.'de faktörü, güreşçilerin %15'inde normalin altında ve %5'inde normalin üstünde ve HGB faktörü için güreşçilerin %20'sinde normalin altında elde edilmiştir. Biyokimyasal faktörler grubunda Trigliserit ve HDL Kolesterol faktörlerinin durumu tüm sporcularda normal kolesterol ve LDL kolesterol faktörü güreşçilerin %85'inde normal olarak tespit edilmiştir. Tüm sporcularda karaciğer enzimleri olarak Alkalin Fosfataz, Kalsiyum, Fosfor, Sodyum, Potasyum, Fe, TIBC, Kreatinin ve Üre'nin değerinin normal olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Wrestling is one of the sports that has a weight classification and athletes must be in the designated weight the day before the competition. Wrestlers believe that they can achieve more success in the lower weight class. Therefore, they often consider different ways to reduce their weight. Therefore, various studies have measured the effects of different weight loss methods on a wide range of functional and physical variables. Most studies have evaluated its various effects immediately after weight loss, but the effects of weight loss have been largely ignored. Therefore, the purpose of this study was to evaluate the effect of weight loss on blood and kidney factors and liver enzymes in Iranian national team wrestlers. Materials and Methods: 20 Iranian national wrestlers aged 22 to 30 years participated in this study voluntarily. These wrestlers had at least 10 years of weight loss experience during their athletic life. In this study, three groups of blood factors, biochemical factors and liver enzymes were measured. Blood Cell Counter model 71400022 made in Germany and Auto Analyzer model KD720 made in China were used for measurements. Results: Blood factors including WBC, HCT, MCV, MCH, MCHC and Platelets were normal in all wrestlers. In the R.B.C. factor, only 15% of wrestlers were below normal and 5% above normal. For the HGB factor, 20% of wrestlers were below normal. In the group of biochemical factors, the status of Trigycerides and HDL Cholesterol factors was normal in all athletes. Cholesterol and LDL cholesterol levels were normal in 85% of wrestlers. Liver enzymes includes Alkaline Phosphatase, Calcium, Phosphorus, Sodium, Potassium, Fe, T.I.B.C, Creatinine and urea were normal in all athletes.