An analysis of the visual aesthetics and referentiality of Mortal Kombat 1
Mortal Kombat 1 oyununun görsel estetiği ve göndergeselliği üzerine bir inceleme
- Tez No: 656208
- Danışmanlar: DR. SERCAN ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mortal Kombat serisinin ilk oyunu 1992 yılında piyasaya sürüldüğünde bir yandan oyunseverler arasında eşine az rastlanır bir popüleriteye ulaşırken, diğer yandan alışılmadık görselliği ve aşırıya kaçan şiddet öğeleri ile toplumun geri kalanında büyük bir şok etkisi ve tepki yarattı. Bu tezin amacı, oyunun estetik ve görsel tarzını incelemek ve serinin bugün de devam eden başarısının çıkış noktası olan kültürel referanslarının taksonomisini oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
With its release in 1992, the first Mortal Kombat game gained an unprecedented popularity among gamers, as well as creating a huge shock and backlash from the rest of the public with its unorthodox visual style and excessive use of violence. This uproar even led to the establishment of the ESRB game rating system that is widely in use today. The aim of this thesis is to explore the aesthetics and visual style of the game as well as creating a taxonomy of the cultural references embedded in the game that resulted in the unique combination for the franchise's success that still goes on today.