Futbolcularda görülen spor sakatlıklarının incelenmesi
An investigation of sports disabilities in football players
  1. Tez No: 656211
  2. Yazar: OSMAN ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolcularda meydana gelen sakatlıkların tespit edilmesidir. Bu bağlamda Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde ulaşılabileceğimiz 46 amatör takım belirlenmiştir. Takımlara 2018-2019 sezonunda düzenli aralıklar ile ulaşılmış ve meydana gelen sakatlıklar sorgulanmıştır. Meydana gelen sakatlıkların oluş şekli, türü, oluş yeri, ve sakatlığın süresi hakkında bilgi alınmıştır. Sakatlanan sporcuların sakatlık oluşundan itibaren 21 gün sonuna kadar beklenilmiş ve sakatlığın şiddeti konusunda bilgi sahibi olunmuştur. Meydana gelen sakatlıklar elektronik ortama kodlanarak aktarılmış ve istatistik değerlendirilmesi SPSS 22 paket programında değerlendirilmiştir. Futbolculara en fazla sakatlık Ayak-ayak bileğinde görülmüştür bunu sırasıyla diz ve baldır takip etmektedir. Ayak bileğine en fazla meydana gelen sakatlık burkulma iken diz ve baldırda zorlanmadır. Sonuç olarak futbolcularda sakatlıkları minumuma indirmek için alt ekstremite çalışmalarına daha önem verilmeli ve alt ekstremite de koruyucu önlemler arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the injuries that occur in football players. In this context, can be reached in various regions of Turkey's 46 amateur teams are determined. The teams were contacted at regular intervals in the 2018-2019 season and the injuries that occurred were questioned. Information about the type, type, place of occurrence and duration of disability occurred. The injured athletes were waited until the end of 21 days from the injury and they were informed about the severity of the injury. The injuries that occurred occurred were transferred to the electronic medium by encoding and statistical evaluation was evaluated in SPSS 22 package program. The most injury to the players was seen in the foot-ankle followed by the knee and calf, respectively. The most common ankle injury is sprain, while knee and calf strain. Consequently, lower extremity studies should be given more importance to minimize injuries in football players and protective measures should be increased in the lower limbs.