Kronik boyun ağrılı hastalarda alet yardımlı yumuşak doku mobilizasyon tekniğinin fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of instrument-assisted soft tissue mobillization technique on functionality and quality of life in patients with chronic neck pain
- Tez No: 656212
- Danışmanlar: DR. DİLBER KARAGÖZOĞLU ÇOŞKUNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Kronik boyun ağrısı (KBA), erişkin popülasyonda yaygın görülen kas iskelet sistemi problemlerindendir. Çalışmamızın amacı; kronik boyun ağrısı olan olgularda geleneksel fizyoterapi yöntemleri (GF) ile bu yöntemlere ek olarak uygulanan alet yardımlı yumuşak doku mobilizasyon (AYYDM) tekniğinin etkinliği araştırmak idi. Materyal ve Metod: Çalışmaya, 3 aydan uzun süren boyun ağrısına sahip toplam 54 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak AYYDM grubu (n=27) ve GF grubu (n=27) olmak üzere ikiye ayrıldı. Geleneksel gruba 15 seans (3 gün/hafta) TENS, hotpack ve ultrasonografi; diğer gruba ise, bu uygulamalara ek olarak AYYDM tekniği uygulandı. Olguların özür seviyesi“Boyun Ağrı ve Dizabilite Skoru (BADİ)”ile, eklem hareket açıklığı“Cervical Range of Motion Instrument (CROM)”ile, ağrı şiddeti“Vizüel Analog Skalas(VAS)”ile, depresyon ve anksiyetesi“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD)”ile, kinezyofobi“Tampa Kinezyofobi Ölçeği(TKÖ)”ile ve lokal kas hassasiyetleri algometre (FDX-Wagner Instruments) ile değerlendirildi. Her iki gruptaki hastalar hem tedavi öncesi ve hem de tedavi sonrası değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Sonuçlar: Tedavi öncesi ve tedavi bitiminde her iki grupta da servikal eklem hareket açıklığı (EHA) değerlerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı idi (p0.05). Tedavi boyunca hastalarda ağrı şiddetinde düşüşler olmuş ve grup içi VAS değerleri istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0.05). BADİ skorlarında grup içi ve gruplar arasında karşılaştırmada fark, istatistiksel olarak anlamlı idi (p0.05). Tartışma ve Sonuç: Alet yardımlı yumuşak doku mobilizasyon tekniğinin, KBA'lı hastalarda ağrıyı azalttığı, eklem hareket açıklığını arttırdığı, tetik nokta hassasiyetini azalltığı, kinzeyofobiyi azalttığı ve psiko-sosyal durumu düzelttiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic neck pain (CNP) is one of the most common musculoskeletal disorders in adults. The aim of this study was to investigate the effectiveness of traditional physiotherapy methods and instrument-assisted soft tissue mobilization (IASTM) technique applied in addition to these methods in patients with chronic neck pain. Material and Method: Fifty-four (54) patients with CNP for more than 3 months were included in the study. The patients were randomly divided into two groups, the IASTM group (n = 27) and the traditional physiotherapy group (n = 27). 15 sessions (3 days / week) of TENS, hot-pack and ultrasound to the traditional group; in addition to these methods, IASTM was applied to the other group. Disability level of the patients was determined by using“Neck Disability İndex (NDİ)”, range of motion by using“Cervical Range of Motion Instrument (CROM)”, pain severity by using“Visual Analogue Scale (VAS)”, depression and anxiety by using“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS)”, kinesiophobia by using“The Tampa Scale of Kinesophobia (TSK)”and local muscle tenderness determined by using the algometer (FDX-Wagner Instruments). Patients in both groups were evaluated before and after treatment. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis of the data. Results: The increase in cervical range of motion (ROM) values in both groups before and after the treatment was statistically significant (p 0.05). During the treatment, patients' pain intensity decreased and VAS values within the group were found to be statistically significant (p 0.05). The difference in NDİ scores within and between the groups was statistically significant (p 0.05). Discussion and Conclusion: As a conclusion IASTM reduces pain, increases range of motion, decreases trigger point sensitivity, decreases kinesophobia and improves psycho-social status in patients with CNP.