KPSS'ye hazırlanan öğretmen adaylarının zaman yönetimi hakkındaki düşüncelerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the time management opinions of the teacher candidates prepared for KPSS in terms of different variables
- Tez No: 656210
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmanın amacı KPSS'ye hazırlanan öğretmen adaylarının zaman yönetimi hakkındaki düşüncelerinin ne düzeyde olduğunu ortaya çıkarmaktır. Adayların zaman yönetimi hakkındaki düşüncelerini farklı değişkenler açısından incelemektir. Bu çalışmada durum tespiti yapmak için nicel araştırmalardan tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019 yılında Isparta ve Burdur'da bulunan öğretmen adayları oluşturmuştur. Araştırmaya gönüllü 408 aday katılarak görüşlerini bildirmiştir. Uygulanan ölçekler içinde kişisel bilgiler bölümünde bulunan kısımların eksik doldurulması, ikinci bölümde boş bırakılan maddelerin olması, maddelerde çift işaretlemeler yapılması gibi eksiklikler nedeniyle 60 adet ölçek değerlendirmeye alınmamıştır. Bunun sonucunda 348 aday çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu ve Zaman Yönetimi Ölçeği olmak üzere iki adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu'nda cinsiyete, yaşa, okudukları bölüme, çalışma durumuna, medeni duruma ve sınava hazırlanma süresine ilişkin sorulara yer verilmiştir. Bu araştırmada kullanılan Zaman Yönetimi Ölçeği İşcan'ın (2008) çalışmasından alınıp KPSS'ye hazırlanan öğretmen adaylarına uyarlanarak kullanılmıştır. Ölçek ilk olarak Britton ve Tesser (1991) tarafından geliştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden frekans, yüzde; verilerin normal dağılım göstermesi sonucunda parametrik testlerden iki kategoriden oluşan değişkenlerin analizinde Bağımsız Örneklem t testi; ikiden fazla grubun olduğu durumlarda ise Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmış olup anlamlılık düzeyi ,05 olarak alınmıştır. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: Adayların zaman yönetimi hakkındaki düşünceleri“orta”düzeyde çıkmıştır. Adayların zaman yönetimi hakkındaki düşüncelerinde cinsiyete, medeni duruma, sınava hazırlanma süresine göre anlamlı fark bulunurken; yaşa, okudukları bölüme, çalışma durumuna göre anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the level of time management opinions of KPSS-prepared teacher candidates. The aim of the study is to examine the teacher candidates ' opinions on time management in terms of different variables. In this study, a method of scanning from quantitative research was used to determine the situation. The study group of the research consisted of teacher candidates in Isparta and Burdur in 2019. 408 volunteers participated in the study and expressed their opinions. 60 questionnaires were not evaluated due to deficiencies such as missing the sections in the personal information section, the items left blank in the second section, and double markings in the items. As a result, 348 candidates formed the working group. Two data collection tools, Personal Data Form and Time Management scale, were used in the research. In the Personal Information Form, questions regarding gender, age, department they study, working status, marital status and preparation time for the exam are included. The time management scale used in this research was taken from İşcan's (2008) study and it was adapted to teacher candidates prepared for KPSS. The scale was first developed by Britton and Tesser (1991). In the analysis of the data, the descriptive statistics frequency, percentage; Independent Sample t test in the analysis of variables consisting of two categories of parametric tests as a result of the normal distribution of data; In cases where there are more than two groups, One Way Anova was used and the level of significance was taken as ,05. The research has reached the following conclusions: Candidates' opnions on time management were found at an“intermediate”level. While there is a significant difference in the opinions of the candidates about time management according to gender, marital status and preparation time for the exam; there isn't significant difference according to the age, department they study, and employment status.