Türk borçlar hukukunda zamanaşımı ve hak düşürücü süre
Statute of limitations and foreclosure in the Turkish law of obligations
  1. Tez No: 656236
  2. Yazar: DEVRİM PINAR YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR EMRE GÖKYAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, öncelikle süre kavramı tanımlanmış ve süre çeşitlerinden zamanaşımı süresi, hak düşürücü süre, düzenleyici süreler, hakka bağlı süreler, usuli süreler ve fesih bildirim sürelerine değinilmiştir. Akabinde ise düşürücü zamanaşımı süresinin nitelikleri ve koşulları açıklanmaya çalışılmıştır. Zamanaşımı def'i kavramı üzerinde durularak zamanaşımı def'inin ileri sürülme amacı, zamanı ve zamanaşımı def'inin ıslah yolu ile ileri sürülüp sürülemeyeceği konuları açıklanmıştır. Hakların kullanılması yönünden önemli bir yere sahip olan düşürücü zamanaşımının durması ve kesilmesi konuları genel hatlarıyla incelenmiştir. Yine aynı bölümde zamanaşımı sürelerinin hesaplanması, zamanaşımı sürelerinin taraflarca değiştirilmesinin hangi şartlarda mümkün olduğu ve zamanaşımından feragat kurumuna değinilmiştir. Çalışmamızın konusunun temelinde olan Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan zamanaşımı sürelerine değinilmiş, bu kapsamda alacaklarda ve sözleşme ilişkilerinde, haksız fiillerde, rücu isteminde, sebepsiz zenginleşmelerde, satım ve eser sözleşmelerinde uygulanacak zamanaşımı sürelerine değinilmiştir. Zamanaşımının düşürücü etkisine ilişkin konuların incelenmesinden sonra kazandırıcı zamanaşımı kavramı, türleri ve nitelikleri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde hak düşürücü sürelere yer verilmiş, hakkı sona erdirmesi özelliği yönünden hakka olan etki ve sonuçlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the notion of term has been defined; and the statue of limitations, the foreclosure, the regulatory period, the right-related period, the procedural period and the notice of termination period has been mentioned as its types. Subsequently, the characteristics and conditions of the statutory limitation have been tried to explained. By emphasizing on the concept of plea of statue of limitation; the purpose and time of the plea; and whether it can be claimed by amendment method have been disclosed. The statutory limitation, which has an important place in terms of the usage of rights, the cessation and tolling have been studied in general terms. In the same section, the conditions under which the statute of limitations can be calculated, or changed by the parties; and the waiver instution has been mentioned. The statue of limitations in the Turkish Law of Obligations, which are the basis of our study are referred; moreover the statue of limitations to be applied in receivables and contructual relations, act of injustice, request of revocation, unjustified enrichment contract of sales and work are explained. After examining the issues related to the lowering effect of the statue of limitations; the notion, types, and qualifications of the acquisitive prescription have been studied. As to the last part of this study; the notion of foreclosure has been examined; the effects and consequences of the right in terms of termination have been referred.