Kurumlarda siber güvenlik ve siber riskler
Cyber security and cyber risks in institutions
  1. Tez No: 656240
  2. Yazar: AHMET KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ERGÜN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Siber saldırıların son yıllarda hızla artması işletmelerin, devlet kurumlarının, hükümet ağlarının bu saldırılara karşı daha etkin önlem almaları ihtiyacını doğurmuştur. Meydana gelen siber saldırılar sonucunda işletmeler yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalırken, dünya genelinde de siber suçların çok ciddi zararlara ve maliyetlere neden olduğu görülmektedir. Bu bağlamda işletmelerin ve ülkelerin siber güvenlik kabiliyetlerini optimum şekilde sağlayabilmesi, risk ve kontrol değerlendirmeleri ile siber güvenlik denetimlerini çok iyi bir şekilde uygulayabilmeleri gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; siber güvenlik konusunda temel bilgileri verdikten sonra, kurumlarda ve ülkelerde siber güvenliği tehdit eden unsurları, etki alanlarını ve alınabilecek önlemleri, stratejileri incelemek, Dünya'da ve Türkiye'de gerçekleşen önemli siber saldırıları, siber güvenlik istatistiklerini ve siber güvenlik faaliyetlerini kurum ve ülke bazında değerlendirerek genel bir analiz yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in cyber attacks has led to the need for businesses, government agencies and government networks to take more effective measures against these attacks. It is seen that cybercrime causes serious damages and costs around the world, while facing cyber attacks with high costs. In this context, countries need to be able to provide their cyber security capabilities in an optimum way, and to implement security audits very well by using risk and control controls. This construction purpose; After giving basic information about cyber security, institutions and compilation of cyber security threats to, domains and precautions to be taken, to investigate strategies, major cyber attacks that have occurred in the world and Turkey, evaluating cyber security statistics and cyber security activities of the institution and country basis to make a general analysis.