Devletlerin internet politikalarını şekillendiren etkenler ve güncel sorunlar
Factors shaping the internet policies of states and actual problems
- Tez No: 590190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Administration, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Avrupa Birliğine üye ülkeler ile piyasa değerleri trilyon dolarlara ulaşmış olan ABD merkezli çokuluslu teknoloji şirketleri arasında ekonomik platformlarda ve büyük verilerin kullanımı kapsamında devam eden yasal süreçler her geçen gün internetin sınırlarını belirleyerek çevrimiçi demokratikleşme süreçlerine olumlu katkılar sağlamaktadır. Diğer taraftan sonuçlanan bu davalardaki para cezalarının büyüklüğü internetin uluslararası etkilerine karşı uygulanan politikalardaki bir değişime işaret etmektedir. Özellikle iletişim gözetimini kolaylaştıran teknolojileri geliştiren devletlerin uluslararası insan hakları hukuku ve standartlarına uyum sağlama konusunda başarısız olması, az gelişmiş ülkelerin ise sahte haberleri bahane ederek muhalif eylemleri susturma çabaları ya da ulusal güvenliği öne sürerek kapatma boyutuna ulaşacak tedbirler alması internetin özgürleşme sürecini engelleyerek, geleceği hakkında önemli kaygılara yol açmaktadır. Ayrıca siber suçlar hem bölgesel tedbirler alınmasını hem de uluslararası iş birliği yapılmasını gerektiren karmaşık bir konu olsa da devletlerin siber güvenlik alanında ilk kapsayıcı çalışmalardan biri olan Budapeşte Siber Suçlar Sözleşmesi'ni onaylamaması bu riskleri daha da fazla arttırmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen çok paydaşlı internet yönetişimi kavramını savunan ve şekillendiren uluslararası kurumlarda sorunların bir konsensüs ile ele alınması veya karara bağlanması interneti kullanan fakat teknoloji geliştiremeyen devletlerin fikirlerini ve ulusal çıkarlarını savunabileceği çok değerli bir alan yaratmaktadır. Bu çalışmada Uluslararası İlişkiler bakış açısı ile internet gibi rölatif yeni bir teknolojinin gelişim süreci, ekonomik etkileri, değişen güvenlik algısı ve devlet gücü arasındaki ilişkisi demokratik ve hukuki sınırları kapsayacak şekilde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Legal processes, in terms of big data use, on economic platforms between European Union countries and multinational technology companies headquartered in the US, with market values in trillions, contribute to online democratization every day by defining the boundaries of the internet. On the other hand, the high amount of monetary fines as a result of these lawsuits point to a change in policy against internet's international effects. The fact that governments that develop communication surveillance technologies fail to comply with international human rights and standards; and that underdeveloped countries use fake news and national security as an excuse to silence opposition views or limit the use of internet is a threat to internet's liberation process, and it raises concerns for its future. While cyber crimes are complex issues requiring both local and international co-operation, governments are taking increased risk by avoiding the ratification of the Budapest Convention on Cybercrime, one of the first comprehensive studies in this area. Despite this, internet creates an immensely voluable platforms for goverments, which use internet but fail to develop technologies, to support their ideas and national interest due to the fact that problems are solved through consensus in international companies that endorse the idea of multi-stakeholder internet governance. In this study, we evaluate the relationship between the development process of a relatively new technology such as internet, its economical effects, the changing perception of security, and the power of government, while incorporation democratic and legal boundaries through an International Relations perspective.