Yavaş şehir unvanı alan kentlerin sürdürülebilirulaşım bağlamında incelenmesi ve Ankara Güdül ilçesiiçin öneriler
Cittaslow cities within the context of sustainabletransportation and suggestions for Ankara-Güdül district
  1. Tez No: 656245
  2. Yazar: ECE CEREN TONK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küreselleşme; çevre, kentler ve insan hayatı üzerinde geri dönüştürülemez etkiler göstermektedir. Tüketim odaklı yenidünya düzeni de çeşitli problemlerin sebep olduğu kayıpları artırmaktadır. Yeni teknolojilerin gelişimi ise beraberinde getirdiği kolaylıklarla birlikte, hızlı yaşama güdüsüyle insanların alışkanlıkları biçimlendirmekte, kent kimliklerini tek tipleştirmeye sürüklemektedir. Alternatif yaşam biçimleri oluşturmak, kent düzenlerini muhafaza etmek ve yenilerini tasarlamak hedefiyle araştırmacılar, politika yapıcılar ve sivil toplum kuruluşları, sürdürülebilir yaklaşımların gelişebilmesi için farklı platformlarda konuyu irdeleyerek arayışlarını ürdürmektedir. Bu bağlamda Cittaslow, modern dünya anlayışının sebep olduğu problemlere karşı duran, çevresel, sosyal ve ekonomik gelişimi destekleyen“yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı”olarak karşımıza çıkan bir harekettir. Bu hareket insanların etkileşim içinde olduğu, doğal ve kültürel geleneklerine sahip çıkan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojiden yararlanan ve altyapı sorunları olmayan kentlerin gerçekçi bir alternatif olması amacıyla yola çıkmıştır. Cittaslow hareketi, sürdürülebilir ulaşım yaklaşımı ile paralellik göstermektedir. Kentlerin gelişiminde önemli bir unsur olan ulaşımda sürdürülebilirliği sağlamak son derece önemlidir. Sürdürülebilir ulaşım stratejilerinin geliştirilmesi küreselleşmenin olumsuz etkilerinin azaltılmasında kilit rol oynar. Bu çerçevede bu çalışma, Cittaslow kentlerinin“sürdürülebilir ulaşım stratejilerine”odaklanmaktadır. Cittaslow altyapı politikalarından olan 9 parametre çerçevesindeki uygulamalar, Cittaslow üyesi yurtdışından 18 ülkeden 69 kent ve Türkiye'den 13 kentten toplanmıştır. Cittaslow unvanı alan örnek kentlerin altyapı politikaları ve sürdürülebilir ulaşım bağlamındaki çalışmalarının Türkiye'de Cittaslow unvanı almak isteyen kentlere bir model olabileceği hipotezi ile yürütülen çalışmada Ankara'nın Güdül ilçesi örneklem çalışması olarak seçilmiştir. Güdül ilçesinin üyelik öncesi“sürdürülebilir ulaşım”bağlamında mevcut durumu irdelenmiş, kent içi ulaşımının SWOT analizi yapılmıştır, kentin ulaşım çalışmaları ve hedefleri“iyi uygulama”örneklerinden alınan verilerle karşılaştırılıp elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçların, Cittaslow üyeliğine başvuru yapmak isteyen yerel yönetimler için bir rehber niteliği taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization has irreversible effects on the environment, cities and human life. The consumption-oriented newworld order increases the losses caused by various problems. The development of new technologies with the convenience it brings, shapes people's habits with the motivation to live fast and drives them to a uniformization of urban identities. With the aim of creating alternative lifestyles, preserving city orders and designing new ones; researchers, policy makers and non-governmental organizations continue their search by examining the subject on different platforms for the development of sustainable approaches. Cittaslow is a movement that stands against the problems caused by the modern world understanding and supports environmental, social and economic development as the“international network of cities where life is easy”. This movement set out to make cities a realistic alternative to cities where people interact, protect natural and cultural traditions, use renewable energy sources, utilize technology and have no infrastructure problems. Cittaslow movement parallels with sustainable transportation approach. It is extremely important to ensure sustainability in transportation, which is an important element in the development of cities. Developing sustainable transportation strategies plays a key role in reducing the negative effects of globalization. In this context, this study focuses on“sustainable transportation strategies”of Cittaslow cities. Applications within the framework of 9 parameters of the Cittaslow infrastructure policies, collected 69 cities of 18 countries from abroad and 13 cities from Turkey. The infrastructure policies of the sample Cittaslow cities and their studies in the context of sustainable transportation that to Cittaslow candidate cities in Turkey the work carried out with the hypothesis that a model be. Güdül district of Ankara was chosen as the sample study. The current situation of Güdül district was examined in the context of“sustainable transportation”before membership, a SWOT analysis of urban transportation was made, the transportation studies and targets of the city were compared with the data obtained from“good practice”examples and the findings obtained were evaluated. It is thought that the results obtained from the study will serve as a guide for local governments wishing to apply for Cittaslow membership.