Farkındalık temelli beden eğitimi derslerinin ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin bilinçli farkındalık ile duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerine etkisi
The effect of mindfulness based physical education lessons on the mindfulness, emotional and psychological well-being levels of primary school 3RD and 4TH grade students
- Tez No: 656275
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada mindfulness (farkındalık) temelli beden eğitimi derslerinin ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin bilinçli farkındalık ile duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 güz döneminde Niğde ilinde bulunan ODTÜ Geliştirme Vakfı Okul'unun 3. ve 4. sınıfında öğrenim görmekte olan 30 öğrenci oluşturmuştur. 15 öğrenci deney grubunu 15 öğrenci de kontrol grubunu oluşturacak şekilde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak düzenlenmiştir. Araştırma, kontrol gruplu ön test-son test modelinin kullanıldığı tam deneysel bir çalışmadır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen beden eğitimi derslerinde mindfulness (farkındalık) uygulamalarını kullanabilmeleri için mindfulness (farkındalık) yaklaşımı temel alınarak 8 haftalık bir program uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak BAU Çocuklar İçin Mindfulness Ölçeği ve Stirling Çocuklar İçin Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan normallik analizleri sonucunda, verilerin normal dağılmadığı saptanarak non-parametrik testler kullanılmasına karar verilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test- son test puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını analiz etmek için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Deney grubunun ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını gözlemlemek için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Sonuç olarak 8 haftalık mindfulness (farkındalık) temelli beden eğitimi derslerinin ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin bilinçli farkındalık ile duygusal ve psikolojik iyi oluşları üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencilerinin BAU çocuklar için mindfulness ölçeği tutum alt boyutuna ilişkin son test puan ortalamaları (x̄= 24,40), farkındalık alt boyutuna ilişkin son test ortalama puanları (x̄= 19,33), Stirling çocuklar için duygusal ve psikolojik iyi oluş ölçeğinden aldıkları son test puan ortalamaları (x̄= 51,27) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was examine effects of mindfulness based physical education lessons on primary 3rd and 4th grade students' mindfulness, emotional and psychological well being levels. The study group of this research consisted of 30 students (15 students in the experimental group and 15 students in control group) who are studying in the 3rd and 4th grades of an primary school in Niğde in 2020-2021 fall semester. The research is an experimental study using the pretest-post-test model with control group. The mindfulness-based education program designed by the researcher used in physical education lessons was applied to the experimental group for 8 weeks. In this study BAU mindfulness Scale for Children and Stirling Emotional and psychological well-being scale for children were used as data collection instruments. Quantitative data were analyzed by using Statistical Package for the Social Sciences. The Mann-Whitney U test was used to analyze whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups. The Wilcoxon Signed Ranks test was used to observe whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group. As a result, it was determined that 8 week mindfulness based physical education lessons have not a significant effect on mindfulness, emotional and psychological well-being of primary school 3rd and 4th grade students. Post-test mean scores of the experimental group students on the BAU mindfulness scale for children attitude sub-dimension (x̄ = 24,40), post-test mean scores for the awareness sub-dimension (x̄ = 19,33), The post-test mean scores they got from the Stirling children's emotional and psychological well-being scale were found to be (x̄ = 51.27).