Radikal prostatektomi sonrası gleason skor artışı preoperatif multiparametrik prostat MRG ile öngörülebilir mi?: ADC, K-trans, tümör boyutu, PI-RADS skorunun karşılaştırılması
Is upgrade in gleason score after radical prostatectomy predictable with preoperative multiparametric prostate MRİ?: Comparison of ADC, K-trans, tumor size, PI-RADS score
- Tez No: 656286
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN OYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Prostat kanserli olgularda, radikal prostatektomi sonrası Gleason skoru ile preoperatif TRUS-biyopsi Gleason skoru arasında uyumsuzluk olabilmektedir. Bu uyumsuzluk, agresif tümöre sahip yüksek riskli hastaların daha az tedavi almasına, düşük riskli hastaları ise aktif izlem seçeneğine yönlendirmede eksikliğe yol açmaktadır. Bu nedenle Gleason skor uyumsuzluğunun preoperatif tespiti önemlidir. Bu çalışmada, MRG parametreleri ile radikal prostatektomi sonrası Gleason skor artışı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Kasım 2017–Temmuz 2020 tarihleri arasında prostat kanseri şüphesi ile multiparametrik MRG yapılan olgulardan, TRUS eşliğinde sistematik ve kognitif füzyon biyopsi ve sonrasında radikal prostatektomi yapılan 112 çalışma kapsamına alındı. Hastalar, cerrahi sonrası Gleason skor artış olanlar ve olmayanlar şeklinde iki grupta incelendi. Bu iki grup; ADC, k-trans, tümör boyutu ve PI-RADS skoru açısından karşılaştırıldı. Radyolojik değerlendirme, klinik bilgiden yoksun iki radyolog tarafından PI-RADS versiyon 2.1 kullanılarak konsensüs ile yapıldı. ADC ve k-trans değerleri MR iş istasyonunda ölçülüp kaydedildi. Patolojik değerlendirmede ISUP skorlama sistemi kullanıldı. Çalışmayı oluşturan 112 olgunun 51'inde RP sonrası Gleason skor artışı saptandı. Bu olguların yalnızca 2'si PI-RADS1 idi. Gleason skor artış oranı PI-RADS skor < 4 için %15,6; skor ≥4 için ise %84,3 olarak bulundu. En sık skor artışı ISUP 1'den, ISUP 2'ye görüldü. Skor artışı görülen ve görülmeyen grubun karşılaştırılmasında, PSA, PSAd tümör boyutu, k-trans ve ADC değerleri açısından anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
In patients with prostate cancer, there may be a mismatch between the radical prostatetomy and the TRUS-biopsy Gleason score. This mismatch causes high-risk patients with aggressive tumors to undertreatment, while low-risk patients are lacking in referring them to active surveillance. In this study, the relationship between MRI parameters and upgrade in Gleason score after radical prostatectomy was investigated. Between November 2017 and July 2020, 112 patients who underwent multiparametric MRI with suspected prostate cancer, TRUS systematic and cognitive fusion biopsy and subsequent radical prostatectomy. The patients were evaluated in two groups as those with and without the Gleason score upgrade after surgery. These two groups was compared in terms of ADC, k-trans, tumor size and PI-RADS score. Radiological evaluation was consensus using PI-RADS version 2.1 by two radiologists who lacked clinical knowledge. ADC and k-trans were measured in the MR workstation. ISUP was used for pathological evaluation. Upgrade in Gleason score was found in 51/112 of the cases. Only 2/51 cases were PI-RADS1. Upgrade rate of Gleason score were 15,6% for PI-RADS score