Radikal prostatektomi ve/veya küratif radyoterapi sonrası biyokimyasal rekürren prostat kanserinde yeniden evrelemede GA⁶⁸-psma PET/BT'nin yeri
  1. Tez No: 854323
  2. Yazar: CEYDA NUR DÜNDAR ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜL BURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızın amacı küratif tedavi almış biyokimyasal rekürrens gelişen prostatik adenokarsinom tanılı hastalarda yeniden evreleme amacıyla yapılan Ga68-PSMA PET/BT incelemesi ile Gleason skor, ISUP grade, eş zamanlı serum PSA değerleri ile PSMA pozitif lezyon saptanabilirliği arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Ayrıca hasta takibiyle PSMA PET/BT'nin diagnostik performansının ve doğruluğunun belirlenmesi, tedavi yönetim kararlarının incelenmesi de amaçlanmıştır. Aralık 2015-Ağustos 2022 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda yeniden evreleme amaçlı yapılmış 58 hastaya ait Ga68-PSMA PET/BT görüntüleri retrospektif incelendi. PSMA tutulum düzeyleri 0 ve 2 arasında gruplandırıldı (0= negatif, 1= şüpheli, 2= pozitif). Pozitif ve şüpheli tutulum alanlarından SUV değerleri kaydedildi. Aktivite tutulum lokalizasyonları prostat/prostat yatağı, pelvik lenf nodu, abdominal lenf nodu, supradiyafragmatik lenf nodu, kemik, visseral organ olarak sınıflandırıldı. PSMA PET/BT bulgularına göre hastalık yaygınlığına karar verildi (pelvis sınırlı ve uzak metastatik). Hastalar PSMA PET pozitif veye negatif, RP ve RT sonrası BR olarak gruplandırıldı. Bu gruplar arasında gleason skor, ISUP grade, PSA, PSAdt, PSAvelosite, anatomik bölgelerden elde edilen patolojik SUVmax değerleri karşılaştırıldı. Ga68-PSMA PET/BT'nin sensitivite, spesivite, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değer sırasıyla %73,2, %78,6, %90,9, %50 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 30 hastada PSMA PET/BT pozitif, 25 hastada negatif, 3 hastada şüpheli pozitiftir. Hasta bazlı deteksiyon oranı %57 olarak bulunmuştur. PSA seviyesi
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the relationship between Gleason score, ISUP grade, concurrent serum PSA values and PSMA positive lesion detectability of Ga68-PSMA PET/CT performed for restaging with biochemical recurrent prostate carcinoma after curative treatment. Also, we aimed to determine the diagnostic performance and accuracy of PSMA PET/CT and to analyse treatment management decisions. 58 prostate cancer patients who underwent Ga68-PSMA PET/CT in our department between December 2015 and August 2022 were retrospectively analyzed. PSMA uptake levels were grouped between 0 and 2 (0= negative, 1= suspicious, 2= positive). SUV values were recorded from positive and suspicious areas. Locations were classified as prostate/prostate bed, pelvic lymph node, abdominal lymph node, supradiaphragmatic lymph node, bone, visceral organ. According to PSMA PET/CT findings, the extent of disease was decided (pelvis limited and distant metastatic). Patients were grouped as PSMA PET positive or negative, BR after RP and RT. Gleason score, ISUP grade, PSA, PSAdt, PSAvelocity and pathological SUVmax values were compared between these groups. The sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value of PSMA PET/CT were calculated as 73.2%, 78.6%, 90.9%, 50%, respectively. PSMA PET/CT was positive in 30 patients, negative in 25 patients and suspicious in 3 patients. Patint-based detection rate was found to be 57%. Detection rate was 23.8% when PSA level was