Abya-Karaağaç-Alıncık (Altıntaş-Kütahya) bölgesinin jeolojisi ve mermer sahalarının incelenmesi
The Investigation of geology and the marbles fields around the Abya-Karaağaç-Alıncık (Altıntaş-Kütahya) area
  1. Tez No: 65629
  2. Yazar: AHMET HAŞİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ABYA-KARAAĞAÇ-ALINCIK (ALTINTAŞ-KÜTAHYA) BÖLGESİNİN JEOLOJİSİ VE MERMER SAHALARININ İNCELENMESİ Ahmet Haşimogtu Maden Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 1997 Tez Danışmanı: Yrd.DoçJ>r.lIyas NUHOĞLU ÖZET Bu çalışma Kütahya ili, Altıntaş ilçesi, Abya, Kjzkadm, Akçaköy, Karaağaç ve Alıncık köylerinde bulunan mermer sahalarında yapılmıştır. İnceleme sahasının temelinde, Paleozoyik yaşh şist ve mermerden oluşan Azant Metamorfikleri vardır. Tersiyer yaşh gölsel sedimanlar,(Çokköy Formasyonu ve Emet Formas yonu) temel üzerine diskordan olarak çökelirler. Kocayataktepe Formasyonu, Traverten ve Alüvyon'dan oluşan Kuvaterner yaşlı birimler, gölsel çökellerin üzerine uyumsuz olarak gelirler. Metamorfiklerin tabakalarıma doğrultulan genellikle, NW-SE olup, 15°-30° NE'ya eğimlidirler. Tersiyer çökellerindeki tabakalanma genelde yataydır. Bölgedeki fayların büyük çoğunluğu temel birimlerde gözlenmiştir. Çalışmanın genelini terkedilmiş Karaağaç Mermer Ocağı ile Abya'da açılmış olan üç traverten ocağı oluşturmaktadır. Abya Travertenleri ilk defa bu incelemede ele alınmıştır. Bu traveıtenlerin mühendislik özelliklerinin belirlenmesi için analizleri yapılmıştır. Abya Traverten- lerinin muhtemel rezervi 3 100 649 m3 olarak hesaplanmıştır. Abya Travertenlerfndeki süreksizlik takrmlarmm konumlan N22°E/80°SE, N5°W/14°SW ve N46°W/66°NE'dır. Abya Travertenlerfndeki süreksizliklerin eğim derecelerinin %55'i 81°-90° arasındadır. Bu yöredeki yeraltı ve yerüstündeki mermer kaynaklan değerlendirildiği sürece, ülke ekonomisine katkıda bulunacaktır. Anahtar Kelimeler Mermer, Altıntaş Mermerleri, Altıntaş mermer ocakları, traverten, Abya (Altıntaş) Pembe Traverteni, Abya traverten ocakları, Rezerv, Süreksizlik analizi
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATIONS OF GEOLOGY AND THE MARBLES FIELDS AROUND THE ABYA-KARAAGAC-ALINCIK (ALTINTAS-KUTAHYA) AREA Ahmet Hasimoglu Mining engineer, MS.Thesis,1997 Thesis Supervisor AssisLProfDr.Ityas NUHOGLU SUMMARY This study was carried out in the marble fields of the villages of Abya, Kizkadin, Akçaköy, Karaağaç and Almak of the town of Altıntaş of the province of Kütahya. In the basement of the research area, Paleozoic aged the Azant Metamorphic series; consist of schist and marbles. Tertiary aged the lake sediments(The Çokköy Formation and Th« Emet Formation) lay down a discordant base. The Kocayataktepe Formation, Quarterner ago.! the units consist of Traverten and Alluvium, settle down unconformably a lacustrine deposit The strikes of the stratification of the metamorphic series are generally NW-SE however trend 15°-30°NE. The stratification in the quarterner sediments is usually horizontal The mostly majority the faults are found in the substratum units. The most part of the studies consists of the marble quarry out of order and the present travertines of Abya were researched in this trial first To determine the engineering properties of the travertines the samples were analysed. The reserves of Abya Travertines were estimated as 3 100 649 m3. The positions of the sets of discontinuity in the Abya Travertines, are N22°E/80°SE, N5°W/14°SW and N46°W/66°NW, the gradients of which range 81 °-90° in 55% If the underground and the surface marble sources in this area evaluate, they will support the national economy. Keywords Marble. The Altıntaş Marbles. The Altıntaş marble quarries, travertine. The Abya (AHmtas) Pink Travertine, The Abya travertine quarries, reserve. The analysis of discontinuity