Seyitömer (Kütahya) kömür havzası killerinin jeolojisi, minerolojisi ve seramik endüstrisindeki kullanım olanakları
The Geology and minerology of clays in the basin of Seyitömer (Kütahya) and their applications in the ceramic industry
  1. Tez No: 65630
  2. Yazar: GÜRSEL YANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSKENDER IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Seyitömer (Kütahya) Kömür Havzası Killerinin Jeolojisi, Mineralojisi ve Seramik Endüstrisindeki Kullanım Olanakları Gürsel Yanık Maden Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 1997 Tez Danışmanı: Doç. Dr. İskender IŞIK ÖZET Seyitömer Linyit İşletmesi (SLİ) imtiyaz sahasının tabanında Üst Kretase yaşlı başlıca Iifsi bir mineral olan lizardit'ten [(Mg,Fe+2)6(OH)8(Si4O|0)] oluşan serpantin yer almaktadır. Bu birimi uyumsuz bir şekilde örten Geç Miyosen yaşlı Seyitömer Formasyonu' nda iki ayrı kömür damarına sahiptir. Alt kömür damarı (B damarı) çamurtaşı-kiltaşı üyesinin üst kısmında yer alır. Laminalı şeyi üyesinin üst kısmında yer alan kömür damarı (A daman) ince katmanlı olup kil-killi kömür ardalanmasından meydana gelmektedir. İnceleme alanı Batı Anadolu genleşme ortamının içinde yer almaktadır. Killi seviyeler arazide genellikle gri-bej ancak alt seviyelerde daha koyu çoğunlukla siyah ve yeşilimsi renklerdedir. Çalışma alanındaki killerin 7 ayrı değişik seviyesinden alınan örneklerin yapılan tane boyu analiz sonuçlarına göre kil (
Özet (Çeviri)
THE GEOLOGY AND MINERALOGY OF CLAYS IN THE BASIN OF SEYİTÖMER (KÜTAHYA) AND THEIR POSSIBLE APPLICATIONS IN THE CERAMIC INDUSTRY Gürsel Yanık Mining Engineering, M.S. Thesis, 1997 Thesis Supervisor: Assoc. Prof. İskender IŞIK SUMMARY Upper Cretaseous aged serpentine formed principally from lizardite is occupied first place as basement unit within Seyitömer Lignite Mining Area. The basement unit is underlied unconformably by Late Miocene aged Seyitömer Formation containing two different coal levels associated with clayey units such as mudstone. The studied area is located in the extensional environment of West Anatolia. Clayey units are generally gray and beige in the field; however, they are black and green down to the bottom. Clay-size mineral is determined as 17 to 33% referring to the result of particle size analysis of seven clayey samples. On the basis of XRD and SEM, the most common clay minerals are illite {Ky (Al, Mg, FeHAL-Si^OioCOH^ y