Türkiye'de bulunan nadir hastalık derneklerinin değerlendirilmesi
The evalution of rare disease associations in Turkey
- Tez No: 656304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Nadir hastalıklarda ailelere yardımcı olabilmek ve gerekli bilgilendirici, düzenleyici çalışmaları yapabilmek adına dernekler önemli rol ve sorumluluklar üstlenmektedir. Bu araştırmanın amacı Türkiye'de 21.12.2018 tarihinde resmi olarak oluşturulan Nadir Hastalık Ağındaki 9 farklı nadir hastalık derneklerinin faaliyetlerinin incelenmesi ve temel ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Araştırma durum çalışması olarak planlanmıştır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılarak durum çalışması olarak planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Associations play an important role and responsibilities in order to assist families in rare diseases and to carry out necessary informative and regulatory activities. The aim of this study was to examine the activities of nine different rare diseases bunch of Rare Diseases Network was officially created on 21/12/2018 history in Turkey and to determine their basic needs. The research is planned as a case study. This research is planned as a case study by using easily accessible case sampling method, which is one of the qualitative research methods.