Storytelling method in overcoming misconceptions and improving students' success in middle school science education
Orta okul öğrencilerinin fen bilimleri dersinde kavram yanılgılarının azalması ve fen başarılarının artmasında hikayeleştirme yöntemi kullanımı
- Tez No: 656303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Son yıllarda hikaye anlatımı, ekonomi, reklamcılık, psikoloji, siyaset ve en önemlisi eğitim gibi farklı alanlarında yaygın olarak kullanılan bir öğretim ve ikna yöntemi haline geldi. Bu tezin araştırma sorusu, fen eğitiminde hikaye anlatımının kullanılmasının ortaokul öğrencilerinin kavram yanılgılarının giderilmesinde ve potansiyel başarılarının artmasınına olası faydalarını araştırmaktır. Araştırma sorusunu test etmek için, biri yüz yüze, diğeri uzaktan internet üzerinden olmak üzere iki grup öğrenci ile yarı deneysel bir tasarım kullanılmıştır. Bu tasarımda, 8. sınıf fen bilimleri dersinde öğrencilerinin en zorlandığı konularından biri olan DNA ve genetik kavramları içeren ünite ele alınmıştır. Yüz yüze olan grup elli öğrenciden oluşurken, uzaktan gruba yirmi sekiz öğrenci katılmıştır. İlk gruba dört ders saatlik ders uygulaması yapılırken, ikinci grup bir ders saatlik bir ders videosu izletilmiştir. Her iki grup da kontrol ve deney gruplarına ayrılıp, deney grubu doğrudan hikaye anlatımına dayalı ders metodu uygulanırken, kontrol grubuna geleneksel öğretim metodu uygulanmıştır . Derslerden sonra tüm öğrencilere genel performanslarını değerlendirmek için kavram ve başarı testleri verildi. Genetik Başarı testi ve kavram testi sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Bulgulara göre, hikayeleştirme metoduna dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin genetik başarılarının artmasında ve kavram yanılgılarının giderilmesinde etkili olduğu görülmüştür. Bu nedenle, sorgulamaya dayalı öğrenmeyi geliştirmek ve öğrencilerin bilimin doğasını anlamalarına yardımcı olmak için, hikaye anlatımı, ortaokul fen öğretmenleri için sınıflarda etkili olarak kullanılabilecek önemli bir yöntem olarak görülebilir. Tezin bulguları, hikaye anlatımını geleneksel olanlardan çok daha başarılı bir pedagojik teknik olarak kullanmayı da teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years storytelling becomes a widely-used method of learning and persuasion in different realms of life such as economics, advertising, psychology, politics and, last and but not least, in education. The research question of this thesis investigates the possible benefits of using storytelling in handling both widespread misconceptions and potential success rates among middle school students of science education. To do so, a quasi-experimental design with two groups of students, one face-to-face, another online, were used to test the research question. This design took on one of the most difficult science education topics of the 8th grade students, that is the topic of DNA and the genetic concepts. The face-to-face group consisted of fifty students who were exposed to a four-hour lecture whereas the online group of twenty-eight watched a forty-minute long video. Both groups were divided into control and experimental groups by which the latter were exposed to a lecture based directly on storytelling while the former listened a traditional lecture. All students took a concept and science achievement tests after the lectures in order to rate their overall performance. The findings confirmed that in terms of handling misconceptions and succeeding achievement tests, the method of storytelling seems to be effective. Therefore, in terms of improving inquiry-based learning and helping students understand the nature of science, storytelling can be regarded as an important method for middle school science teachers that can be employed effectively in classrooms. The findings of the thesis also strongly encourage to use storytelling as a successful pedagogical technique superior than traditional ones.