Gümüşün elektrokimyasal tayini için yöntem geliştirilmesi
Development of method for electrochemical determination of silver
  1. Tez No: 656328
  2. Yazar: GULNARA MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, kalem grafit elektrot (PGE) kullanılarak gümüşün kare dalga anodik sıyırma voltametrisi (SWASV) ile doğrudan tayini için hızlı, seçici, basit ve hassas bir yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışma için, destek elektrolit olarak pH=4,0, 0,1 M Britton-Robinson (BR) tampon çözeltisi, çalışma elektrotu olarak PGE, biriktirme potansiyeli -0,2 V ve biriktirme süresi 120 s bulunmuştur. Doğrusal çalışma aralığı 7,575 × 10-10 M – 1,00 × 10-4 M olarak bulundu. Gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ), sırasıyla 2,273 × 10-10 M, 7,575 × 10-10 M olarak bulundu. Farklı iyonların (Ba2+, Al3+, Mg2+, Fe3+, Zn2+, Mn2+, Cr3+, Ni2+, Co2+, Cu2+, Cd2+, Pb2+) gümüş iyonlarının tayinine etkileri incelendiğinde sadece Co2+, Pb2+, Mn2+nın 10-4 M'dan, Cu2+nin ise 10-6 M dan daha derişik olması durumunda girişim yaptıkları gözlenmiştir. Bu yöntem sentetik örneklere uygulandığında, örneklerde içerisinde bulunan gümüş en çok % 15,44 bağıl hata ile tayin edildi. Bu sonuç; metodun yüksek duyarlılığı, seçiciliği ve kararlılığı ile gümüş'ün basit, hızlı ve ekonomik bir şekilde tayini için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a selective, simple, rapid and sensitive method was developed using pencil graphite electrodes (PGE) for direct determination of trace Silver by square wave anodic stripping voltammetry (SWASV). For this study, 0.1 M Britton-Robinson BR buffer solution with pH 4 as the support electrolyte, PGE as working electrode, accumulation potential -0.2 V and the accumulation time was found 120 s. The linear working range was 7.575×10-10 M- 1.00×10-4 M. Limit of detection (LOD) and limit of quantity (LOQ) were 2.273×10-10 M, 7.575×10-10 M respectively. When interference effects of different cations (Ba2+, Al3+, Mg2+, Fe3+, Zn2+, Mn2+, Cr3+, Ni2+, Co2+, Cu2+, Cd2+, Pb2+) on current response of silver ions were investigated only Co2+, Pb2+, Mn2+ are more concentrated than 10-4 M, Cu2+ is more concentrated than 10-6 M were observed to interfere. When this method was applied to synthetic samples, the silver contained in the samples was determined with a relative error of 15.44% at most. This result; showed that the method can be used for the simple, rapid and economic determination of silver with its high sensitivity, selectivity and stability.