Briket makineleri elektromekanik ve pnömatik toplama robotu tasarım ve analizi
Briquette machines electromechanical and pneumatic picking robot design and analysis
  1. Tez No: 656329
  2. Yazar: HÜSEYİN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, öncelikle beton parke, briket makineleri ve bu makinelerde üretilen ürünler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Sonrasında ise bu makineler ile beraber kullanılan ekipmanlar hakkında bilgiler verilmiştir. Günümüzde artan iş gücü maliyetleri ve üretim hızı gibi faktörler sonucunda robotlara ihtiyaç artmıştır. Beton parke ve briket makinelerinde ise üretilen ürünlerin Euro paletler üzerine istiflenmesi ve ürünlerin nakliyeye hazırlanmasını sağlayan en önemli ekipman toplama robotlarıdır. Mevcutta bulunan toplama robotlarında daha çok hidrolik sistemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada ise elektromekanik yapıya uygun ve pnömatik sıkma çenelerini bünyesinde barındıran toplama robotunun kavramsal tasarım aşamalarına yer verilmiştir. Tasarımlar arası bakım, kolay ulaşılabilirlik, çevre temizliği, maliyet gibi faktörler karşılaştırılarak çenelerdeki sıkma işlemi için pnömatik pistonların kullanılmasına ve çenenin bu doğrultuda tasarlanmasına karar verilmiştir. Ayrıca kavramsal tasarım aşamaları sonucu sona kalan iki seçim arasında ekonomik açıdan karşılaştırılmada yapılarak karar verilen tasarım seçeneği pekiştirilmiştir. Bu işlemler sonrasında ise SolidWorks programında tasarlanan toplama robotu için sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Son bölümde ise toplama robotunun imalat aşamalarına yer verilerek örnek bir tasarım uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, general information about concrete parquet, briquette machines and the products produced by these machines is given. Afterwards, information was given about the equipment used with these machines. Today, the need for robots has increased as a result of factors such as increasing labor costs and production speed. Concrete parquet and briquette machines are the most important equipment collecting robots that enable the products to be stacked on Euro pallets and prepared for transportation. Hydraulic systems are mostly used in the existing picking robots. In this study, the conceptual design stages of the picking robot, which is suitable for electromechanical structure and includes pneumatic clamping jaws, are included. By comparing factors such as maintenance between designs, easy accessibility, environmental cleanliness and cost, it was decided to use pneumatic pistons for clamping in the jaws and to design the jaw accordingly. In addition, the design option that has been decided by making an economic comparison between the two final choices as a result of the conceptual design stages has been reinforced. After these processes, finite element analysis was performed for the collection robot designed in the SolidWorks program. In the last part, a sample design application was carried out by including the manufacturing stages of the picking robot.