Esnek imalat sistemlerinde üç serbestlikli manipülatör tasarımı ve kontrolü
Design and control of a three link manipulator in flexible manufacturing systems
- Tez No: 65636
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Esnek imalat sistemleri,çeşitli üretim alanlarında otomasyonun geliştirilmesi.verimliliğin sağlanması gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır.Bu sistemlerde bir ana bilgisayar aracılığıyla bütün üretimin kontrolu,robotların programlanması yapılabilmektedir. Bu çalışmada, basit bir esnek imalat sistemi olarak, CNC tezgahıyla birlikte aynı bilgisayardan kontrol edilen üç serbestlik dereceli bir robot manipülatör tasarlanmış ve deneysel incelemeler yapılmıştır.Modellenen robot kolun kontrol simulasyonlarını yapmak için bilgisayar programlan kullanılarak, eklem uzayında ağırlık kuvvetleri kompansasyonlu PD,Hesaplanmış Tork,İnvers Dinamik,Robust ve Adaptif kontrol gibi modern kontrol tekniklerinden optimum kontrol sonuçlan elde edilmiştir. Robot kolun atalet momentleri,coriolis ve merkezkaç kuvvetleri,ağırlık kuvvetleri gibi parametrelerine ve istenilen yörünge hareketine bağlı olarak,eklemlere uygulanması gereken tork değerleri ve meydana gelebilecek açısal konum hataları incelenmiştir.Ayrıca, hazırlanan deney düzeneği ile robot kolun eklemlerine ait açısal konum değerleri ölçülerek, teorik ve deneysel hata sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Flexible manufacturing systems are implemented for improving automation and productivity in various manufacturing process.In these systems, controlling entire the manifacturing process and programming the robots can be achieved by means of a central computer. In this study,as a flexible manufacturing systems, a tree link manipulator, which can be controlled in synchronous with CNC machines via a computer, has been designed and some experimental investigations performed.By using several softwares in order to simulate of controlling the model manipuiator,in the manipulator joint space the optimal control parameters have been obtained for such PD control with gravity compansation,computed torque control, in vers dynamic control, robust control and adaptive control as modern control techniques.Necessary joints torques and angular positions at the joints in conformity with desired trajectory have been studied taking into account manipulator links inertia,coriolis,centrifugal and gravity forces etc.Moreover,by doing some experimental analysis in the developed system,angular positions of the manipulator links have been measured and theoretical and experimental results are compared.