Çoklu sınıflandırma problemlerine önerilen yeni modeller
The proposed new models to multiple classification problems
  1. Tez No: 656365
  2. Yazar: ZÜLAL TÜZÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sınıflandırma; finans, pazarlama, sağlık ve diğer birçok alanda yaygın olarak uygulanmaktadır. Sınıflandırmanın amacı; iki veya daha fazla grup arasındaki farkı incelemek ve yeni gözlemi uygun bir gruba sınıflandırmaktır. Sınıflandırmada kullanılan en popüler yöntem, Fisher (1936) tarafından geliştirilen doğrusal ayırma fonksiyonudur. Ayrıca, zamanla sınıflandırma problemi çözümü için matematiksel programlamaya dayalı da birçok model geliştirilmiştir. Bu çalışmada, çok gruplu sınıflandırma problemlerinin çözümünde kullanılabilecek Bulanık Hedef Programlama'ya dayanan yeni sınıflandırma modelleri geliştirilmiştir. Önerilen modeller, literatürdeki diğer matematiksel programlamaya dayanan modellere göre daha açık ve kullanışlı şekildedir. Farklı üyelik fonksiyonlarına dayanarak önerilen matematiksel programlama modellerinin performansı, 5 farklı gerçek veri seti ve simülasyon verisi ile test edilmiştir. Sonuçlarda yeni önerilen matematiksel programlama modellerinin diğer sınıflandırma yöntemlerine göre daha iyi performans gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Classification is widely applied in finance, marketing, healthcare and many other fields. The purpose of the classification is to examine the difference between two or more groups and to classify the new observation into a suitable group. The most popular method used in classification is the linear separation function, developed by Fisher (1936). In addition, many models based on mathematical programming have been developed over time to solve classification problems. In this study, new classification models were developed that might be used in solving the multi-group classification problems based on Fuzzy Goal Programming. The proposed models are more clear and useful than other models based mathematical programming in the literature. The performance of the mathematical programming models proposed based on different membership functions was tested by 5 different real data sets and simulation data obtained from the literature. In the results, it was observed that the newly proposed mathematical programming models performed better than other classification methods.