Grup B streptokok enfeksiyonlarında hastaya ait demografik ve klinik veriler ile antibiyotik duyarlılık sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical data and antibiotic susceptibility results in patients with group B streptococcal infection
  1. Tez No: 656366
  2. Yazar: TUĞCAN BAŞYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA DAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Grup B streptokoklar (GBS) gerek sebep oldukları yenidoğan hastalıkları, gerekse yol açtıkları invaziv enfeksiyonlar sebebiyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. GBS'ler ile ilgili yapılacak demografik veri taramaları ve antibiyotik duyarlılık profillerinin taranması, bu enfeksiyonlardan toplumun korunmasına ve bu enfeksiyonlar ile yapılan mücadeleye katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada, 2019-2020 yılları arasında Ankara Şehir Hastanesi'nde GBS izole edilen ve verileri retrospektif olarak elde edilen, 89 hastaya ait demografik ve klinik veriler ile izolatların antimikrobiyal duyarlılıklarının değerlendirilmesi ve hastanemizdeki güncel durumun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Verileri incelenen %69'u kadın ve %31'i erkek olan bu hastalardan elde edilen örneklerin %43'ü idrar, %23'ü yara, %16'sı vajinal sürüntü, %7'si apse, %5'i derin trakeal aspirat, %2'si doku, %2'si kan, %1'i bronkoalveolar lavaj ve %1'i eklem sıvısı örnekleriydi. Bu 89 hastanın 43'ünde (%48) GBS üremesine eşlik eden hastalıklar bulunmaktaydı ve en sık gözlenen hastalıklar sırasıyla %11 ile diyabet, %8 ile hipertansiyon, %6 ile aterosklerotik kalp hastalıkları, %5 ile neoplazilerdi. Kadınların yaş ortalaması 44 ± 13 iken erkeklerin yaş ortalaması 52 ± 12 idi. Hastaların genel yaş ortalaması 47 ± 13 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Group B streptococci (GBS) are considered as an important public health problem due to neonatal and invasive infections they cause. Demographic screening of patients and determining antibiotic susceptibility profiles of GBS isolates will provide useful information for prevention and treatment of those infections. In this study, it was aimed to retrospectively evaluate the demografic and clinical data of 89 patients who admitted to Ankara City Hospital between 2019-2020, and to determine antimicrobial susceptibility profiles of GBS isolates that obtained from their samples. Sixty-one (61%) of the patients were female and twenty-eight (31%) of the patients were male. The samples that obtained from those patients were urine (43%), wound (23%), vaginal swab (16%), DTA (5%), tissue (2%), blood (2%), BAL (1%) and synovial fluid (1%). Fourty-three (48%) of the patients had underlying conditions for GBS infection/colonization which were diabetes (11%), hypertension (8%), atherosclerotic heart diseases (6%), neoplasms (5%) and other diseases. The average age was 44 ± 13 in female patients, 52 ± 12 in male patients and 47 ± 13 in all patients.