Malign plevral efüzyonlarda küçük çaplı kateter kullanılarak povidon iyot ile yapılan hızlı plöredezin etkinliği
The efficiency of the rapid pleurodesis with iodopovidone via small-bore catheter in malignant pleural effusions
- Tez No: 656385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAN NİKU ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Malign plevral efüzyonlu hastalarda, küçük çaplı kateter kullanılarak povidon iyot (iodopovidon) ile yapılan hızlı plöredez tekniğinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2008 - Şubat 2009 tarihleri arasında malign plevral efüzyon tanısıyla kliniğimize yatan 15 hasta, prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Uygulama için, lokal anesteziyi takiben 12F ince kateter plevral boşluğa yerleştirildi ve sıvı drene edildi. Drenaj sonrası tam reekspansiyon görülen olgularda, kateterin klempe edilmesini takiben, 20 ml %10'luk povidoniyot + 80 ml SF karışımı plevral boşluğa verildi. İki saat sonra klemp açılarak sıvı boşaltıldı ve günlük drenaj miktarı dikkate alınmaksızın en geç 48 saat içerisinde plöredez işlemi tamamlanıp kateter çekilerek hastalar taburcu edildi. Bulgular: Hastaların 12'si (%80) kadın, 3'ü (%20) erkekti; yaş ortalamaları 55.3±11.9 idi. Olgularda en sık saptanan primer maligniteler akciğer (%33.3), over (%33.3) ve meme (%20) karsinomu idi. Plevra sıvısının görünümü olguların 8'inde (%53) serohemorajik, 7'sinde (%46.7) serofibrinözdü. Serohemorajik sıvıların %87'si ile serofibrinöz sıvıların %85'inde plöredez yanıtı mevcuttu ve aralarında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Plöredez yanıtı alınan ile alınamayan olgular, LDH ve pH değerleri açısından benzerdi. Olguların 8'inde (%53.4) plöredez işlemine tam yanıt, 5'inde (%33.3) parsiyel yanıt saptandı. Toplam yanıt oranı %86.6 olarak bulundu. Plöredez sonrası olguların 7'sinde komplikasyon görüldü. Ağrı (%26.7) ve hipotansiyon (%20) dışında komplikasyon olmadı. Sonuç: Malign plevral efüzyonda küçük çaplı kateter kullanılarak povidon iyot ile yapılan hızlı plöredez güvenilir, etkili, ucuz bir yöntemdir. Hastaların hastanede kalış süresini kısaltmakta ve maliyeti düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the efficacy of rapid pleurodesis with iodopovidone via small-bore catheter in malignant pleural effusions. Material and Methods: Between January 2008 - February 2009, 15 malignant pleural effusion patients hospitalized in our department were enrolled in the study prospectively. Following local anesthesia 12F small-bore catheter was inserted into pleural cavity and fluid was drained. After full re-expansion, the catheter was clamped and solution (20 ml 10% iodopovidone + 80 ml saline) was infused into pleural cavity. After 2 hours, catheter was declamped and fluid was drained. Without taking into concederation the amount of drainage, pleurodesis was completed, chest tube was removed and patients were dicharged in 48 hours at the most. Results: Twelve patients (80%) were female and 3 (20%) were male and mean age was 55.3±11.9. Lung (33.3%) ovarian (33.3%) and breast (20%) cancer were the most frequent primary tumors. Pleural fluid was serohemorrhagic in 8 (53%), serofibrinous in 7 (46.7%) and success rates were 87% and 85% respectively without statistical significance (p>0.05). Successful and unsuccessful cases were similar regarding fluid LDH and pH. There was complete response in 8 (53.4%) and partial response in 5 (33.3%) patients. Overall succes rate was 86.6%. Complication developed in 7 patients: pain (26.7%) and hypotension (20%). Conculation: Rapid pleurodesis with iodopovidone via small-bore catheter in malignant pleural effusion is effective, safe and inexpensive procedure. It shortens hospitalisation period, maintaining cost-effectiveness