Sürücünün yorgunluk ve uyuma durumunu tespit ederek güvenli bir sürüş sağlayan uyarı sisteminin tasarlanması
Desing of a driver warning system according to fatigue and drowsiness detection
- Tez No: 656396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkemizde ve dünyada gelişen teknolojinin bir sonucu olarak trafikteki araç sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu artış daha çok trafik kazasının meydana gelmesine neden olmaktadır. Meydana gelen kazaların oluş biçimleri incelendiğinde çoğunun sürücü kaynaklı olduğu görülmektedir. Kazaların artışını durdurmak veya azaltmak için sürücüleri sürüş esnasında uyanık tutmak son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında sürücünün yorgun veya uykulu olması durumunda meydana gelecek trafik kazasını önlemek için akıllı bir tasarım geliştirilmiştir. Bu tasarım, sürücünün ani uyuklama ve yorgunluk durumunu görüntü işleme ve artırılmış gerçeklik yöntemleri ile tespit edebilen sesli bir uyarı sistemidir. Bu sistem yeni geliştirilen direksiyona da bağlanarak sürücünün direksiyon tutma durumuna göre sürücüyü sesli olarak uyarmaktadır. Ayrıca dikkatsizlikten veya dalgınlıktan dolayı sürücünün trafik işaretini görmemesi ya da fark etmemesini önlemek için trafik işaretini algılayan sistem de tasarlanarak uygulamaya eklenmiştir. Trafik işaretini algılayan sistem, sürücüye trafik işaretinin ne anlama geldiğini konuşarak belirtip sürücünün daha dikkatli ve güvende olmasını sağlamıştır. Hatta trafik levhalarının anlamını bilmese dahi, sistem levhanın anlamını okuduğundan sürücü trafik kurallarına daha iyi uyacaktır. Levhalarda yazan hız limiti değerleri de sürücüye sesli olarak bildirildiğinden, sürücü hız kurallarına dikkat etmesi için uyarılmış da olmaktadır. Sürücü bu sistem sayesinde trafik işaret levhalarına daha çok dikkat edeceğinden tasarlanan sistem kazaların azalmasına sebep olacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the developing technology in our country and in the world, the number of vehicles in traffic is increasing day by day. This increase causes more traffic accidents. When the way accidents occur is examined, it is seen that most of them are caused by the driver. It is extremely important to keep drivers awake while driving to stop or reduce the increase in accidents. In this thesis study, a smart design has been developed to prevent traffic accidents that occur if the driver is tired or sleepy. This design is an audible warning system that can detect the sudden sleep and fatigue status of the driver with image processing and augmented reality methods. This system also connects to the newly developed steering wheel, audiblely alerting the driver according to the driver's steering situation. Also, a new steering system has been designed and used in conjunction with augmented reality, and an voice warning system has been added to the driver according to the driver's steering situation. Most recently, the system that detects the traffic signal was designed to prevent the driver from not seeing or noticing the traffic signal due to carelessness or absent-mindedness.The system that detects this traffic signal alerts the driver by talking about what the traffic signal means and ensure the driver more careful and safe. Even if driver do not know what traffic signs means, the driver better fits traffic rules because the system's voice speak the meaning of the traffic signs. Since The speed limit values written on the plates are also reported to the driver loudly, the driver has been warned to pay attention to the speed rules too. The designed system will help reduce accidents because the driver will pay more attention to traffic signs thanks to this system.