Kadın hastalıkları ve doğum hemşireliği dersi alan ve almayan hemşirelik öğrencilerinde gebelik öncesi doğum korkusunun incelenmesi
Investigation of childbirth fear-prior to pregnancy in nursing students who have taken or did not take obstetrics and gynecology nursing courses
- Tez No: 656432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR GÜRLEK KISACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, doğum ve kadın hastalıkları hemşireliği dersi alan ve almayan hemşirelik öğrencilerinde gebelik öncesi doğum korkusunun ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma 15.12.2019-15.02.2020 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören 332 hemşirelik öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öğrenci Bilgi Formu ve Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği (Kadın-Erkek) kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS versiyon 22.0 programı ile frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem t-testi ve Mann-Whitney U testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada kadın öğrencilerin KGÖ-DKÖ toplam puan ortalaması 41.63±9.49, erkek öğrencilerin EGÖ-DKÖ toplam puan ortalaması ise 37.17±8.99 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin, doğum ve kadın hastalıkları hemşireliği dersi alma durumlarına göre, Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği toplam puanlarının istatistiksel bakımdan anlamlı farklılık göstermediği belirlenirken (p>0.05), dersin klinik uygulamasında zorlandığını bildiren kadın cinsiyetteki öğrenciler için Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği toplam puan ortalamasının anlamı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The object of this study is to examine the childbirth fear prior to pregnancy and the factors affecting this in nursing students who have taken or did not take obstetrics and gynecology nursing courses. This descriptive and cross-sectional study was carried out with 332 nursing students studying in Nursing Department of Faculty of Health Sciences at Afyonkarahisar Health Sciences University between 15.12.2019 and 15.02.2020. In the research, a Student Information Form and Childbirth Fear – Prior to Pregnancy Scale (Female-Male) were used as a data collection tool. The research data were analyzed using SPSS version 22.0 program, frequency, percentage, mean, standard deviation, independent sample t-test and Mann-Whitney U test. In the study, the total score average of the Childbirth Fear – Prior to Pregnancy Scale (WCF-PPS) was found to be 41.63 ± 9.49 for the female students and the total score average of the MCF-PPS was 37.17 ± 8.99 for the male students. According to the students' status of taking obstetrics and gynecology nursing courses, it was determined that the total scores of the Childbirth Fear – Prior to Pregnancy Scale did not differ statistically (p>0.05), whereas the total score average of Childbirth Fear – Prior to Pregnancy Scale was higher for female students who experienced difficulty in clinical practice of the course (p0.05).