Ortaokul öğrencilerinin akademik motivasyonlarının yordayıcısı olarak okul atmosferi ve sosyo-demografik değişkenler
School atmosphere and socio-demographic variables as predictors of academic motivations of secodary school students
  1. Tez No: 656453
  2. Yazar: MEHMET FATİH AKGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR BÜYÜKGÖZE KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin algıladıkları okul atmosferinin ve sosyo-demografik değişkenlerin öğrencilerin akademik motivasyonları üzerindeki rolünü incelemektir. Sosyo-demografik değişkenler cinsiyet, sınıf düzeyi, yılsonu başarı puanı, ikamet yeri, evde bilgisayar varlığı ve evde internet varlığı olarak belirlenmiştir. Araştırma, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Çorum ilinin Osmancık ilçesinde öğrenim görmekte olan 7. ve 8. sınıf öğrencileri (N = 940) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri,“Akademik Motivasyon Ölçeği (AMÖ)”,“Okul Atmosferi Ölçeği (OAÖ)”ve demografik bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde regresyon analizi, Pearson Momentler Korelasyon Katsayısı, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları genel olarak değerlendirildiğinde, okul atmosferi, cinsiyet, yaş ve yılsonu başarı puanı değişkenlerinin birlikte, öğrencilerin akademik motivasyonlarının %15'ini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin akademik motivasyonları ile algıladıkları okul atmosferi arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin yaşı ile akademik motivasyonları ve algıladıkları okul atmosferleri arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunurken, öğrencilerin yılsonu başarı puanı ile akademik motivasyonları ve algıladıkları okul atmosferi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca, ortaokul öğrencilerinin akademik motivasyonlarının cinsiyete ve yılsonu başarı puanına göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Ortaokul öğrencilerinin akademik motivasyonlarının sınıf düzeyi, ikamet yeri, evde bilgisayar varlığı ve evde internet varlığına göre değiştiği bulgusuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of the school atmosphere and socio-demographic variables perceived by middle school students on students' academic motivation. Socio-demographic variables were; gender, grade level, cumulative grand point average, place of residence, presence of computer at home and presence of internet at home. The research was carried out on 7th and 8th grade students (N = 940) studying in Osmancık district of Çorum province in 2017-2018 academic year. The data of the research were collected by using“Academic Motivation Scale (AMS)”,“School Atmosphere Scale (SAS)”and demografic information form. In order to analyze the data regression analysis, Pearson Moments Correlation Coefficient, t-test and one-way variance analysis (ANOVA) were used. When the findings of the research are evaluated in general, it was concluded that the variables of school atmosphere, gender, age and cumulative grade point average together predicted 15 % of students' academic motivation. As a result of the research, a moderately significant relationship was found between students' academic motivations and perceived school atmosphere. While there was a negative correlation between students' age and academic motivations and perceived school atmosphere, there was no significant relationship between students' cumulative grade point average and academic motivation and perceived school atmosphere. It was found that the academic motivation of the students did not differ according to gender and cumulative grade point average. It has been found that the academic motivation of secondary school students varies according to the grade level, place of residence, presence of computer at home and presence of internet connection at home.