Evliya Çelebi'ye göre taşra âyanları
Provincial ayans according to Evliya Çelebiye
- Tez No: 656454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM PARLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışmasında, Karadeniz Bölgesi âyanını, Evliya Çelebi tarafından yazılmış olan Seyahatnameyi ele alarak incelemeye çalıştık. Seyahatnamede Karadeniz Bölgesi ayanının isimleri ve kıyafetleri hakkında birçok bilgi bulduk. Bu nedenle bölge âyanının isimleri ve kıyafetlerini şehirlere ayırarak tablo şeklinde verdik. Âyan ve eşrâf kelimelerinin seyahatnamedeki kullanım şekilleri üzerinde durarak bazı çıkarımlar yapmaya çalıştık. Bu tezde ayrıca bölge âyanı hakkında bulabildiğimiz diğer bilgileri, arşiv belgeleri ve dönemin bazı kronikleri ile karşılaştırarak bazı sonuçlara varmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In study this thesis, we study to examined by approach the Âyans in the Black Sea Region became the Travel Book written by Evliya Çelebi We found a lot of information about the names and clothes of the Black Sea Region ayan in travelogues. For this reason, we gave, the names and clothes of region âyans by seperate into cities the form of a table. We labour to make some argument by focusing on the usage of the words Âyan and gentry in the travelogue. In this thesis besides, we tried to reach some conclusions by comparing the other information we can geting about the region ayans with the archival documents and some chronicles of the period.