Ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılık düzeyleri ile akademik motivasyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between secondary students' internet addiction levels and academic motivations
- Tez No: 765796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılık düzeyleri ile akademik motivasyonlarının ne düzeyde olduğunu, öğrencilerin internet bağımlılık düzeyleri ile akademik motivasyonları arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmeye yönelik olarak yapılmıştır. Aynı şekilde ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılık düzeyleri öğrencilerin cinsiyet, anne-baba eğitim seviyesi, aile gelirleri, internet kullanım sürelerine ve sınıf düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediği ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 öğretim yılında Mersin ili genelinde kamu ve özel ortaokullarda öğrenim gören 112.440 öğrenci oluşturmaktadır. Bu evreni temsil etmeye yönelik 7 ve 8. sınıflardan oluşan 484 ortaokul öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ) ve Akademik Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Young tarafından geliştirilen“İnternet Bağımlılık Ölçeği”Bayraktar tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Akademik Motivasyon Ölçeği ise, Vallerand ve ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş olup, Yurt ve Nur Bozer tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler araştırma soruları çerçevesinde; frekans, yüzdelik, standart sapma, ortalama, T testi, tek yönlü Anova ve Pearson korelasyon analizi analizleri ile SPSS programı kullanılarak incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin düşük olduğu, ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin öğrencilerin cinsiyetine, internet kullanım sürelerine ve sınıf düzeylerine göre farklılık gösterdiği; anne-baba eğitim düzeyi ve aile gelirine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin akademik motivasyon puanlarının yüksek olduğu, ortaokul öğrencilerinin akademik motivasyon düzeylerinin öğrencilerin cinsiyetine, internet kullanım sürelerine, anne-baba eğitim düzeylerine ve aile gelirine göre farklılık gösterdiği; sınıf düzeyine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılık düzeyleri ile akademik motivasyonları arasında negatif düzeyde bir ilişkinin olduğu, internet bağımlılık düzeyi arttıkça akademik motivasyonlarının düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the level of internet addiction and academic motivation of secondary school students, and whether there is a relationship between students' internet addiction levels and academic motivation. Likewise, it is to reveal whether the internet addiction levels of secondary school students differ according to the students' gender, parental education level, family income, internet usage time and class level. The population of the research consists of 112,440 students studying in public and private secondary schools throughout Mersin in the 2021-2022 academic year. To represent this universe, 484 secondary school students from 7th and 8th grades formed the sample of the research. Personal information form, Internet Addiction Scale (IAD), and Academic Motivation Scale were used as data collection tools.“Internet Addiction Scale”developed by Young was adapted into Turkish by Bayraktar. The Academic Motivation Scale was developed by Vallerand et al. and adapted into Turkish by Yurt and Nur Bozer. The data obtained in the research were analyzed within the framework of the research questions through frequency, percentile, standard deviation, mean, T test, one-way Anova and Pearson correlation analysis and by using SPSS program. According to the findings obtained from the research, it was found that the internet addiction levels of secondary school students were low, and the internet addiction levels of secondary school students differed according to the gender, duration of internet use and grade levels of the students; It has been determined that there is no difference according to the education level of the parents and family income. It was found that the academic motivation scores of the secondary school students were high, the academic motivation levels of the secondary school students differed according to the gender of the students, the duration of internet use, the education levels of the parents and the family income; It was determined that there was no difference according to the grade level. It has been determined that there is a negative relationship between the internet addiction levels of secondary school students and their academic motivation, and as the level of internet addiction increases, their academic motivation decreases.