Manyetik nanoparçacık/polibutadien kompozitlerinin hazırlanması, ısısal ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of magnetic nanoparticle/polybutadien composites and investigation of heat and magnetic properties
  1. Tez No: 656478
  2. Yazar: CİHAN YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF. SATILMIŞ BASAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde kullanılan nanoparçacıklar nikel ferrit (NiFe2O4), baryum ferrit (BaFe12O19) ve stronsiyum ferrit (SrFe12O19) Sol-Jel yöntemi, manyetit (Fe3O4) birlikte çöktürme yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Polimerik ana faz PBD (polibutadien), kütlece farklı bileşimlerde manyetik nanoparçacıkları ile kompozit filmler elde edilmiştir. Elde edilen bu filmlerin ısısal ve manyetik özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen nanoparçacıklar X-ışını difraktometresi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Zeta-Sizer ile karakterize edilmiştir. Zeta-Sizer ve SEM analizleri nanoparçacıkların başarılı bir şekilde üretildiği, XRD analiz sonuçlarından da nanoparçacıkların istenilen yapı da olduğu görülmüştür. Termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı analiz (DSC) analizleri ile kompozitlerin ısısal özellikleri incelenmiştir. Kompozit içerisindeki nanoparçacıklarının yüzdesinin artması ile aktifleşme enerjileri artmıştır. Titreşen örnek magnetometresi (VSM) kullanılarak yapılan ölçümlerde nanoparçacıkların ve kompozitlerin manyetizasyon ölçümleri yapılmıştır. Fe3O4, NiFe2O4 superparamanyetik, BaFe12O19 ve SrFe12O19 ferromanyetik özellik göstermiştir. Fe3O4 nanoparçacığına Mössbauer analizi sonucunda da örneklerin superparamanyetik özellik gösterdiği görülmüştür. BaFe12O19/PBD, NiFe2O4/PBD, SrFe12O19/PBD ve Fe3O4/PBD kompozitlerinin manyetik özelliklerinin analiz sonucunda manyetik nanoparçacıklarının kütlece % oranının artması ile Ms (doyum mıknatıslanması) artmıştır. Sonuç olarak manyetik nanoparçacıkların sentezi ve yeni bir kompozit malzeme üretimi gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, barium ferrite (BaFe12O19), nickel ferrite (NiFe2O4) and strontium ferrite (SrFe12O19) were synthesized by Sol-Gel method, magnetite (Fe3O4) was synthesized by co-precipitated. With the polymeric main phase PBD (polybutadiene), magnetic composite films were produced in different mass compositions. Thermal and magnetic properties of these films were investigated. The synthesized nanoparticles were characterized by X-ray diffractometer (XRD), scanning electron microscopy (SEM) and Zeta-Sizer. Zeta-Sizer and SEM analyzes showed that nanoparticles were produced successfully, and XRD analysis showed that the nanoparticles were in the desired structure. Thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning analysis (DSC) analysis of the thermal strength of composites were investigated. Increasing the percentage of nanoparticles in the composite increased the crosslinking density and as a result increased activation energies. Magnetization measurements of nanoparticles and composites were made by using vibrating sample magnetometer (VSM). Fe3O4 and NiFe2O4 showed superparamagnetic, BaFe12O19 and SrFe12O19 showed ferromagnetic properties. Mössbauer analysis of Fe3O4 nanoparticle showed superparamagnetic properties. As a result of analysis of magnetic properties of BaFe12O19/PBD, NiFe2O4/PBD, SrFe12O19/PBD and Fe3O4/PBD composites, Ms (saturation magnetization) increased with the increase of % of the mass of magnetic nanoparticles. As a result, the synthesis of magnetic nanoparticles and the production of a new composite material was realized.