Oral glukoz yükleme testine alternatif yöntem: HbA1c ve fruktozamin
Alternative method to oral glucose loading test: HbA1c and fructosamine
- Tez No: 656485
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY NAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Diyabet gebelikte önemli komplikasyonlarla ilerleyebilen bir hastalıktır. Bu nedenle her kadına gebelikte diyabet taraması yapılması önerilmektedir. Gebelikte diyabet taraması oral glukoz yükleme testi ile tanısı ise oral glukoz tolerans testleri ile yapılmaktadır. Fakat bazı gebeler yanlış sosyokültürel inançlarla testin yapılmasını kabul etmemekte ya da testi tolere edemediği için yapamamaktadır. Bu çalışmada plazma HbA1c ve fruktozamin düzeyleri kullanılarak gebelikte diyabet tarama testi elde edilmeye çalışılmıştır. Sağlıklı grupla GDM'li grubun karşılaştırıldığı bu prospektif çalışmada iki grup arasında HbA1c seviyeleri arasında anlamlı fark elde edilmişse de fruktozamin düzeyi için aynı durum söz konusu olmamıştır. Bu nedenle HbA1c düzeyi ile gebelerin vizitlerindeki VKİ'leri derinlemesine araştırılmıştır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Hastanesine Ocak 2017-Eylül 2020 tarihleri arasında başvuran 41 GDM'li ve 82 sağlıklı gebe dahil edilmiştir. HbA1c kesme değerini %4,85 kabul ederek yapılan tarama testinde, ROC eğrisi analizinde eğri altında kalan alan 0,754, sensivite %75,6, spesifite %58,5 olarak bulunmuştur. Bu test yalnızca gebeliğin 24. haftasındaki vizitte obez (VKİ >30) olan hastalara uygulanırsa testin sensivitesi %84'e, spesifitesi %61'e çıkmakta ve ROC eğrisi analizinde eğri altında kalan alan 0,804 olmaktadır. Çalışmada oral glukoz tolerans testi esnasında obez olan hasta sayısı toplam hasta sayısının %33'üne denk gelmektedir. Oral glukoz yükleme ve tolerans testlerinin plazma HbA1c değeri ile yapılan tarama testine üstünlüğü düşünüldüğünde, HbA1c değeri ile tarama, ancak zorunlu kalındığında başvurulması gereken bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Oral glukoz tolerans testi hala standart tanı yöntemi olarak devam etmektedir. Oral glukoz yükleme testi de aynı şekilde HbA1c tarama testine üstündür.
Özet (Çeviri)
Diabetes can progress with serious complications during pregnancy. Hence, every women must be screened with oral glucose load test for diabetes during pregnancy and perform OGTT if needed. However, some womens are unable to perform these tests because of sociocultural misbeliefs or their inability to tolerate the test. In this prospective study, we tried to obtain certain plasma HbA1c and fructosamine level for diabetes screening during pregnancy. We compared the healthy group with the GDM group and we found significant difference between the two groups in HbA1c levels, but not for fructosamine levels. For this reason, we focused more on HbA1c levels and BMIs of pregnant womens. 82 healty pregnant, 41 GDM patients who applied to Gazi University Hospital between January 2017 and September 2020 are included in this study. When the cut-off point of HbA1c is 4,85%, we obtain a screening test with 75,6% sensitivity, 58,5% specificity and area under the curve in ROC curve analysis is 0,754. If we apply this test only obese patients (BMI> 30) at OGTT visits, the sensitivity of the screening test increases to 84%, the specificity increases to 61% and the area under the curve in the ROC Curve analysis increases to 0,804. In this study, the number of obese patients during OGTT visits corresponds to 33% of the total patient number. Considering the superiority of oral glucose loading and tolerance tests over the screening test performed with plasma HbA1c value, screening with HbA1c value stands out as a method that should be applied as last option. OGTT still continues to be the standard diagnostic method. Also the oral glucose challenge test is superior to the HbA1c screening test.