Deneysel fare modelinde endometriotik implantlar üzerinde löprolid asetat ve tinzaparin sodyumun Wnt/Beta katenin yolağı temelli etkilerinin araştırılması
Investigation of Wnt/Beta catenin road based effects of leoprolid acetate and thinzaparine sodium on endometriotic implants in the experimental mouse model
  1. Tez No: 656486
  2. Yazar: YASEMİN ALBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Endometriozis, ektopik endometriyal implantların varlığı ile karakterize östrojene bağlı iyi huylu ve çoğunlukla üreme çağındaki kadınlarda sık görülen inflamatuvar bir hastalıktır. Çalışmanın amacı insanlarda endometriozis tedavisinde kullanılma potansiyeli olan, hücre çoğalmasında önemli bir öge olan WNT/beta-katenin yolağı temelli etkileri incelenmiş, non-steroidal yeni ilaçların tanımlanmasıdır. Yöntemler: Çalışmaya 40 adet erişkin fare dahil edildi. Farelerde cerrahi olarak endometriotik odaklar oluşturulduktan sonra tüm fareler rastgele beş gruba ayrıldı:1-kontrol, 2- Pr-löprolid asetat grubu (löp1g), 3-Pr-tinzaparin sodyum grubu (tnz1g), 4-Tr-löprolid asetat grubu (löp7g), 5-Tr-tinzaparin sodyum grubu (tnz7g). Löp1g ve tnz1g gruplarına post op 24. saatten itibaren ilaç dozları profilaktik amaçla uygulandı. Löp7g ve tnz7g gruplarına ise post op 8. günden itibaren ilaç dozları tedavi amacı ile uygulandı. Post op 14. günde eksize edilen endometriotik odaklar üzerinden total RNA izolasyonu ve gen ekpresyon analizleri yapıldı. Bulgular: Grupların genel olarak gen ifadelenme katsayısına olan etkileri incelendiğinde Löprolid asetat 7. gün (löp7g) grubunun hipoksi uyarılabilir faktör (hypoxia inducible factor I alpha,HIF1a ) gen ifadelenme katsayısı diğer kontol, löprolid asetat 1.gün, tinzaparin sodyum 1. gün ve tinzaparin 7.
Özet (Çeviri)
Indroduction: Endometriosis is a benign estrogen-dependent inflammatory disease, characterized by the presence of ectopic endometrial implants, and is mostly seen in women of reproductive age. The aim of the study is to define new non-steroidal drugs whose effects based on the WNT / beta-catenin pathway, which is an important element in cell proliferation and have potential to be used in the treatment of endometriosis in humans. Methods: Forty adult mice were included in the study. After surgically forming endometriotic foci in mice, all mice were randomly divided into five groups: 1-control, 2-Pr-leuprolide acetate group (löp1g), 3-Pr-tinzaparin sodium group (tnz1g), 4-Tr-leuprolide acetate group (lup7g), 5-Tr-tinzaparin sodium group (tnz7g). Drug doses were administered for prophylactic purposes to the Löp1g and tnz1g groups from the 24th hour post op. In the Löp7g and tnz7g groups, drug doses were administered for therapeutic purposes from the 8th day post op. Total RNA isolation and gene expression analyzes were performed on the endometriotic foci excised on the postoperative 14th day. Results: When the effects of the groups on gene expression coefficient in general were examined, hypoxia inducible factor (hypoxia inducible factor I alpha, HIF1a) gene expression coefficient of leuprolide acetate 7th day (leup7g) group, other control, leuprolide acetate 1st day, tinzaparin sodium 1st day and tinzaparin 7 It was found to be significantly higher than the coefficients of the .day groups (1.23 ± 0.22, 2.31 ± 0.75, 2.30 ± 0.45 and 2.80 ± 0.42, respectively, versus Beclin2 gene expression coefficient of Tinzaparin sodium 1st day group was found to be statistically significant and higher than the other control, leuprolide acetate 1st day, leuprolide acetate 7th day and tinzaparin sodium 7th day groups.