Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda hesaplanan HEART skoruna laktat ve şok indeksi eklenmesinin tanısal performansına etkisi ve GRACE, TIMI, CHA₂DS₂-VASc skorları ile karşılaştırılması
The effect of adding lactate and shock index to the calculated HEART score in patients attending to the emergency department on diagnostic performance and comparison with GRACE, TIMI, CHA₂DS₂-VASc score
- Tez No: 691992
- Danışmanlar: DOÇ. NAZİRE BELGİN AKILLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda HEARTSIL, HEART, GRACE, TIMI ve CHA2DS2-VASc skorlarını hesaplayarak 3 günlük, 30 günlük MACE VE 30 günlük mortalite tahmin etme yeteneklerini araştırmak ve bu skorlamaları karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Konya Şehir Hastanesi Acil Servis Kliniğinde yapıldı. Çalışmaya, acil servise göğüs ağrısı ile başvuran 18 yaş üstü, kendisi veya yakınından onam alınan erişkin hastalar dahil edildi.18 yaş altı, göğüs ağrısı travma, pnömotoraks, pnömoni, pulmoner tromboemboli, aort patolojileri, özefagus rüptürüne bağlı gelişen hastalar, ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü tanısı alan hastalar, covid 19 tanısı alan hastalar ve onam vermeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların vital bulguları, özgeçmiş bilgileri, ağrının özelliği, kaydedildi. Sonrasında acil serviste göğüs ağrısı ile başvuran hastaların değerlendirilmesinde kullanılan rutin kan tetkikleri ve EKG'leri kayıt altına alındı. HEART, HEARTSIL, TIMI, GRACE ve CHA2DS2-VASc skoru hesaplandı. Hastalar 3 günlük MACE, 30 günlük MACE ve 30 günlük mortalite açısından takip edildi. HEARTSIL Skoru, Heart Skoru, GRACE, TIMI VE CHA2DS2-VASc skorlarının tanısal performansı karşılaştırıldı. Bulgular: 30 günlük MACE gelişen hastaların median HEART skoru 7(2) ,median HEART-SIL skoru 8(3) olarak hesaplandı. HEART skorunda 30 günlük MACE düşük riskli grupta %3.3(6), orta riskli grupta %30.8(72), yüksek riskli grupta %66.8(124) oranında görülürken; HEART-SIL skorunda 30 günlük MACE düşük riskli grupta %2.1(3), orta riski grupta %22.9(50), yüksek riskli grupta %60(129) ve çok yüksek riskli grupta %82(20) oranında görülmüştür.30 günlük MACE öngörmede skorlama sistemlerinin eğri altında kalan alanları karşılaştırıldıında HEART-SIL skorunun GRACE, TIMI ve CHA2DS2VASc skorlarına göre anlamlı olarak farklı olduğu tespit edildi(p değerleri sırayla 0.00001, 0.003, 0.0007). HEART ve HEART-SIL skorlarının eğri altında kalan alanları karşılaştırıldığında fark tespit edilmedi(p>0.05). 30 günlük mortalitede skorlama sistemlerinin eğri altında kalan alanları GRACE 0,96(0,95-0,98) HEART 0,84 (0,84-0,90), HEART-SIL 0,90(0,88-0,92), TIMI 0,81(0,77-0,84) ve CHA2DS2VASc 0,75(0,71-0,78) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate the ability to predict 3-day, 30-day MACE and 30-day mortality by calculating the HEARTSIL, HEART, GRACE, TIMI, and CHA2DS2-VASc scores in patients admitted to the emergency department with chest pain, and compare these scores. Materials and Methods: Our study was performed in Konya City Hospital Emergency Department. Adult patients over 18 years of age who presented to the emergency department with chest pain and consent was obtained from themselves or their relatives. Patients under 18 years of age, chest pain due to trauma, pneumothorax, pneumonia, pulmonary thromboembolism, aortic pathologies, esophageal rupture, ST elevation myocardial infarction Patients diagnosed with covid 19 and patients who did not give consent were excluded from the study. The vital signs, background information, and pain characteristics of the patients were recorded. Afterwards, routine blood tests and ECGs used in the evaluation of patients who applied to the emergency department with chest pain were recorded. HEART, HEARTSIL, TIMI, GRACE and CHA2DS2-VASc scores were calculated. Patients were followed up for 3-day MACE, 30-day MACE, and 30-day mortality. The diagnostic performance of the HEARTSIL Score, Heart Score, GRACE, TIMI, and CHA2DS2-VASc scores were compared. Results: The median HEART score of the patients who developed 30-day MACE was calculated as 7(2), and the median HEART-SIL score was calculated as 8(3). In the HEART score, 30-day MACE was observed at a rate of 3.3% (6) in the low-risk group, 30.8% (72) in the medium-risk group, and 66.8% (124) in the high-risk group; In the HEART-SIL score, 30-day MACE was observed at a rate of 2.1%(3) in the low-risk group, 22.9% (50) in the intermediate-risk group, 60% (129) in the high-risk group, and 82% (20) in the very high-risk group. When the areas under the curve of the scoring systems were compared, it was determined that the HEART-SIL score was significantly different from the GRACE, TIMI and CHA2DS2VASc scores (p values 0.00001, 0.003, 0.0007), respectively. When the areas under the curve of HEART and HEART-SIL scores were compared, no difference was found (p>0.05). Areas under the curve of scoring systems at 30-day mortality GRACE 0.96 (0.95-0.98) HEART 0.84 (0.84-0.90), HEART-SIL 0.90 (0.88-0.92) ), TIMI was 0.81 (0.77-0.84) and CHA2DS2VASc was 0.75 (0.71-0.78).