Multimodal mobile-assisted language learning classroom applications: A study in pre-service teacher education
Çokmodlu mobil destekli dil eğitimi sınıf uygulamaları: Öğretmen adayı eğitimi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 656545
  2. Yazar: GÜLİN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE İPEK KURU GÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Mobil teknolojiler, dil eğitimi alanında öğrencilerin bilgiye erişmesi, paylaşması ve inşa etmesi için her yerde bulunan ve çok modlu fırsatlar sağlar. Bununla birlikte, pek çok İngilizce öğretmeni son mobil teknolojilerin öğretime entegre edilmesini olumlu karşılamasına rağmen, bu teknolojilerin dil öğretiminde nasıl uygulanacağı konusunda bir rehberliğin eksikliği göze çarpmaktadır. Mevcut çalışmada, İngilizce öğretmen adayları için çokmodlu mobil destekli dil öğrenimi konusunda bir eğitim modeli tasarlanmıştır. Ayrıca, bu çalışma İngilizce öğretmen adaylarının çokmodlu mobil teknolojileri İngilizce öğretiminde kullanımı hakkındaki görüşlerini onlara gerçek öğretim deneyimleri sunarak anlamayı amaçlamaktadır. Araştırmaya İngilizce Öğretmenliği Bölümünde Öğretmenlik Uygulaması dersine kayıtlı toplam 16 dördüncü sınıf öğretmen adayı katılmıştır. Karma yöntem araştırması olarak tasarlanan bu çalışmada, hem nicel hem de nitel veriler 12 haftalık bir süreç boyunca toplanmıştır. Katılımcılara sekiz hafta boyunca Çokmodlu Mobil Destekli Dil Öğrenimi (M-MALL) eğitimi verilmiş ve uygulama okullarında lise öğrencileriyle birlikte işledikleri derslerinde M-MALL kullanmaları istenmiştir. Aldıkları eğitimle ilgili görüşlerini anlamak için eğitim döneminin tamamlanmasının ardından yansıtıcı bir günlük yazmaları istenmiştir. Ayrıca, M-MALL hakkındaki görüşlerini gerçek öğretim deneyimleri aracılığıyla araştırmak için, hem kendi dersleri hem de arkadaşlarının dersleri için katılımcılardan haftalık olarak yansıtıcı günlük yazmaları istenmiştir. Katılımcıların mobil öğrenmeye yönelik algılarını karşılaştırmak için MLPS ölçeği bu sürecin başında ve sonunda uygulanmıştır. Son olarak, katılımcıların tüm süreç hakkındaki görüşlerini daha iyi anlamak için sonunda yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, katılımcılar M-MALL eğitiminin öğretmenlik becerilerine katkı sağladığını ve içerik açısından zengin olduğunu belirtmişlerdir. Benzer şekilde, derslerde M-MALL kullanmanın hem öğrencilerinin İngilizce öğrenme süreçlerine hem de İngilizce derslerine katkı sağladığını söylemişlerdir. M-MALL entegrasyonu sırasında olumlu duygular beslediklerini belirten katılımcılar, M-MALL'un İngilizce derslerinde başarılı bir şekilde kullanılması için bazı ön koşulların olduğunu da altını çizmişlerdir. Son olarak, karşılaştıkları bazı sorunları vurgulayan öğretmen adayları bu problemler için olası çözümler de önermişlerdir. Araştırmanın sonunda katılımcıların mobil öğrenmeye yönelik algı düzeylerinin olumlu yönde arttığı bulunmuştur. Bu bulgular ışığında, M-MALL entegrasyonunda EFL öğretmen eğitimine ilişkin bazı öneriler ve eksiklikleri gidermeye yönelik önlemler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of language education, mobile technologies enable ubiquitous and multimodal opportunities for learners to access, share, and construct knowledge. However, it has been observed that although integrating the recent mobile technologies into teaching is positively accepted by many EFL teachers, still they have a lack of guidance on how to implement them in teaching. Therefore, the current study is designed to develop and offer a training model for EFL pre-service teachers on multimodal mobile assisted language learning. Furthermore, this study aims to understand EFL pre-service teachers' views on integrating multimodal mobile technologies into teaching English by providing them opportunities for actual teaching experiences. A total of 16 fourth-grade pre-service teachers enrolled in the Teaching Practice course in the ELT Department in a state university in Turkey participated in this study. Designed as mixed method research, both quantitative and qualitative data were collected over 12 weeks. Participants were given training on Multimodal Mobile Assisted Language Learning (M-MALL) through eight weeks and were asked to implement M-MALL in their lessons with high school EFL learners at their practice schools. In order to understand their views on the training they received, they were asked to write a reflective diary after the completion of the training period. Furthermore, to investigate their views on M-MALL through their actual teaching experience, data-led reflective diaries were collected weekly from the participants who wrote reflections both for their own lessons and their peers' lessons with M-MALL integration. In order to identify the EFL pre-service teachers' perceptions towards mobile-learning MLPS scale was implemented at the beginning and the end of this process. Finally, to better understand participants' views on the whole process semi-structure interview was conducted in the end. The results of this study showed that participants found M-MALL training contributive to their teaching and rich in content. Similarly, they indicated that using M-MAL in the lessons was contributive to both EFL learners' learning and to EFL lessons. PSTs expressed that they experienced positive feelings during M-MALL integration and indicated some prerequisite conditions for M-MALL to be implemented successfully in the EFL lessons. Finally, they highlighted some problems they faced and offered some possible solutions. The participants' perception levels towards M-learning increased positively at the end of the study. In the light of these findings, certain implications on EFL teacher education on M-MALL integration and precautions to eliminate deficiencies in MALL were shared.