Güzel sanatlar lisesi keman kitaplarında yer alan eserlerin içerdiği kazanımlar ve teknik güçlükler bakımından incelenmesi
Examination of the works included in the fine arts high school violin books in terms of gains and technical difficulties
  1. Tez No: 656546
  2. Yazar: EZGİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı, güzel sanatlar lisesi keman kitaplarında yer alan eserleri, içerdiği kazanımlar ve teknik güçlükler bakımından analiz ederek, güçlüklere yönelik çözüm önerilerini belirlemek ve buna bağlı teknik çalışmalar yazmayı amaçlamaktadır. Araştırmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İzmir, Aydın, Ankara, Eskişehir, Bursa, Denizli, Isparta ve Burdur olmak üzere, 8 ildeki Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapan 23 keman öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, nitel araştırma tekniklerinden görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Görüşme, yarı yapılandırılmış görüşme formuna göre yapılmıştır. Veriler içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kitap içinde yer alan eserlerin kapsadığı kazanımların, öğretim programındaki kazanımlar ile tamamen örtüşmediği tespit edilmiştir. Toplanan veriler doğrultusunda, ders saatlerinin yetersiz oluşu nedeniyle, kitaptaki eserlere yeterince yer verilemediği ve kitap içeriğinin tam anlamıyla tamamlanamadığı, bu sonuçlar bağlamında istenilen hedeflere ulaşılamadığı, eser çeşitliliğinin az oluşundan ve öğrenci düzeyine göre ağır olmasından ötürü, öğretmenlerin kitap dışında eser seçme yoluna gittikleri tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, en çok yaşanan teknik güçlüklerin sağ elde yay tutuşu, düz yay çekebilme, başparmak ve serçe parmak duruşu ve gerginliği, yay kullanımı, yay dağılımı, kaliteli ton üretimi ve yay tekniklerini içeren güçlükler olduğu ve buna bağlı acelite çalımında güçlük yaşandığı, sol elde ise entonasyon, pozisyon geçişi, artikülasyon, acelite, çift ses çalımı ve vibrato tekniklerini uygulamada güçlük yaşadıkları tespit edilmiştir. Buna yönelik, eserlerde karşılaşılan güçlükleri gidermeye yönelik 113 teknik çalışma yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to analyze the works in the books which are used in Fine Arts High Schools in terms of earnings and technical difficulties, to recommend solutions and to write technical works about it. Scientific research was used in this research. The research group consists of 23 violin teachers that work in Fine Arts High Schools in eight provinces in İzmir, Aydın, Eskişehir, Bursa, Denizli, Isparta and Burdur. The data were collected by using the interview technique, which is one of the qualitative research techniques. The interview were contucted according to the semi-structured interview from. The data were resolved by content analyzing. According to the results of the research, it was detected whether the acquisitions in the book and the acquisitions in the teaching syllabus completely coincide. In the line with the data that was collected, it was detected that, not enough place had been given to the works in the books because of the insufficient class hours, the acquisitions in the book hadn't been completely finished, and in terms of these results, the targets which had been aimed, hadn't been reached. It was also detected that, teachers chose works from outside of the book because of the limited choices and the too heavy level for the students. In terms of the data that were acquired, it was detected that the most technical difficulties with the right hand were; holding the bow, drawing straight bow, position of the thumb and the little finger and their tension, using the bow, bow distribution, producing tone with quality, and difficulties that include bow difficulties and problems in fast playing depend on this. Application difficulties that were detected with the left hand were; intonation position shifting, the articulation, fast playing, double sound playing, and the vibrato technique. 113 technical works were written to resolve these difficulties.