Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üstü bireylerde obezite oranı, tedaviye hazırlık düzeyleri, tedaviye engeller ve obezite hakkında düşüncelerinin değerlendirilmesi
The obesity rate, preparation levels for the treatment, obstacles for the treatment and the evaluation of their opinions on obesity in individuals over 18 years old who applied to family medicine polyclinic
  1. Tez No: 656579
  2. Yazar: AYŞE SUNGUR SEVİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü bireylerde obezite oranını, tedaviye hazırlık düzeylerini, tedaviye engel olarak gördükleri etmenleri ve obezite hakkında düşüncelerini öğrenmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliğine başvuran 329 birey katılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara 46 sorudan oluşan araştırma anketi yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this research, it is aimed to find obesity rate, preparation levels for the treatment, the factors that prevent obesity treatment and the opinions regarding obesity in individuals over 18 years old who applied to Akdeniz University Hospital Family Medicine Polyclinic. Material and Method: A total of 329 individuals applying to Akdeniz University Hospital Family Medicine Polyclinic participated in the study. The research questionnaire consisting of 46 questions was conducted to the participants who accepted to be volunteer in this study by face-to-face interview technique. Statistical analyses was performed by SPSS 22.0.