Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanmasına alternatif bir yöntem: İslami mikrofinansman
An alternative method in, implementing the United Nations sustainable development goals: Islamic microfinance
- Tez No: 656578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞUAYB GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yoksulluk yüzyıllar boyu insanlığın bitmeyen sorunu olmuştur. Yoksulluğu azaltmak ve ortadan kaldırmak için geçmişten günümüze kadar birçok yöntem geliştiren insanoğlu bu yöntemlerinde devletin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarını, vakıfları, dernekleri ve özel kurumları da aracı olarak kullanmıştır. Bu bağlamda mikrofinans kurumlarının yoksullukla mücadelede son zamanlarda gerçekleştirdikleri çalışmalar dikkat çekmektedir. Dünyanın birçok yerinde mikrofinans kurumlarının hızlı şekilde artış göstermesi ve ilk kurulduğu zamanlarda elde ettiği başarıları bu kurumların yoksullukla mücadelede yeni bir finansal aracı olarak görülmelerini sağlamaktadır. Geleneksel mikrofinans kurumları yoksulluğun giderilmesine yönelik kısa vadeli, faizli borca dayalı, bireysel finansman sağlarken İslami mikrofinans kurumları ise kar-zarar katılımlı, projelere dayalı, uzun vadeli, kollektif ekonomik güçlendirmeyi baz alan çözümler üzerinde hassasiyetle durmaktadır. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH), 2015 yılında Birleşmiş Milletlere (BM) üye 193 ülkenin 2030 yılına kadar dünyada yoksulluğu ortadan kaldırmak, dengeli tüketim ve ekonomik fırsat eşitliğini sağlamak ve bunların yanında gelecek nesillere daha yaşanabilir çevre ve iklim bırakmak için oybirliği ile onayladığı 17 hedef ile 169 alt hedefi içeren evrensel eylem çağrısıdır. Geleneksel mikrofinans kurumları son zamanlarda gerçek amaçlarından uzaklaşarak yoksullara yüksek oranda kredi veren kar maksimizasyonu hedefleyen“sıfır toplamlı”kurumlara dönüşmüştür. İslami mikrofinans kurumları ise yoksullarla iş ortaklığı kurarak“kazandır kazan”felsefesiyle hareket etmekte ve dayanışmaya dayalı finansal kurumlar olmayı amaçlamaktadırlar. Çalışmamız boyunca elde ettiğimiz veriler ışığında özetlemek gerekirse; hali hazırda küresel mutabakat sağlanmış Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin, sadece Müslümanlara değil bütün insanlığa hitap eden ve kollektif ekonomik güçlendirmeyi baz alan İslami mikrofinans enstrümanları aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty has been humanity's endless problem for centuries. In pursuit of reducing and eliminating poverty, humanity has developed many methods throughout the hisotry, used civil society organizations, foundations, associations and empoyed intermediation of private institutions. In this context, innitiatives carried out by microfinance institutions in the fight against poverty deserve attention. The rapid growth of microfinance institutions throughout the world and the preliminarysuccess pose these institutions as a novel financial mean in poverty alleviation. Traditional microfinance institutions provide short-term, interest-based, debt-based, individual financing for poverty alleviation, while Islamic microfinance institutions are supposed to focus on solutions based on long-term, collective economic strengthening based on profit-loss participation projects. The Sustainable Development Goals (SDG) are 17 targets that 193 members of the United Nations (UN) have unanimously endorsed in 2015 to eliminate poverty in the world, ensure balanced consumption and foster equality of economic opportunity, and leave a more livable environment and climate to future generations by 2030. It is a universal call for action specific goals. Traditional microfinance institutions have recently astrayed from their intended goals and turned into“zero-sum”game institutions aiming at profit maximization alone with unscropulus interest rates to the poor. On the other hand, Islamic microfinance institutions are supposed to be financial institutions based on solidarity acting with the philosophy of“win-win”in establishing a profit-loss sharing business partnership with the poor. To summarize, in the light of the dataobtained during this study: the Sustainable Development Goals, which are currently globally agreed, can be achieved. And, Islamic microfinance, based on economic empowerment concept, can be an effective mean for povery alleviationto appeal not only Muslims, but also all humanity.