Multipl myelomda cebpa gen ekspresyonunun araştırılması
Investigation of cebpa gene expression in multipl myeloma
  1. Tez No: 656590
  2. Yazar: TUBA KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERTAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Multipl myelom(MM), kemik iliğinde bulunan ve bağışıklık sisteminin önemli bir üyesi olan plazma hücrelerinin kanseridir. Plazma hücreleri beyaz kan hücrelerinden B-lenfositlerin olgun hali olup farklılaşma yoluyla oluşur. T ve B lenfositler, enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin hücresel elemanlarıdır. T lenfositler temel olarak hücresel immün yanıttan sorumlu iken B lenfositler ise antijenik determinantlara özgül olarak ürettikleri immünglobinler aracılığı ile humoral immün yanıttan sorumludur. B lenfositlerin immünoglobulin üretebilmesi için enfeksiyon ajanı ile karşılaştıktan sonra plazma hücresine olgunlaşması gerekmektedir. CEBPA hücre döngüsünün baskılanması yönünde bir işleve sahiptir. Sahip olduğu bu işlev nedeniyle CEBPA genindeki değişimlerin hematolojik kanserlerin etiyolojisinde etkin rol oynayabileceği düşünülmektedir. Multipl myelom tedavisindeki son gelişmelere rağmen, hala tedavi edilemez malign bir hastalıktır ve bu nedenle hastalığı anlayabilmemize ve tedaviyi optimize etmemize yardımcı olabilecek yeni genlerin hastalık üzerindeki etkilerinin aydınlatılmasına ihtiyacımız vardır. Hastalık üzerinde etkili olan yeni genlerin bulunması hastalığı anlayabilmemize ve tedavi yolları bulabilmemize yardımcı olacaktır. Bu çalışmada Multipl Myelomda CEBPA gen ekspresyonunu araştırılmıştır. Çalışma grubumuza, 2018-2020 yıllarında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı'nda MM tanısı almış 44 hastadan alınmış olan kemik iliği örnekleri dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak herhangi bir hematolojik hastalığı olmayan ancak kardiyo vasküler cerrahi sırasında sternumlarının kesilmesiyle operasyon alanına sızan ve herhangi bir tanısal ya da tedavi değeri olmadığı için cerrah tarafından aspire edilerek atılan 13 bireye ait kemik iliği örnekleri kullanılmıştır. Elde edilen kemik iliği örneklerinden ilgili genetik analizler Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Hasta ve sağlıklı bireylerden alınan kemik iliği örneklerinden total RNA izolasyonu ve cDNA izolasyonu gerçekleştirildi. Seçilen gen, Real-time PCR'da karşılaştırmalı CT yöntemi kullanılarak analiz edildi. Bu genlerin ekspresyon düzeyleri; Multipl Myelom hasta ve kontrol grupları arasında Ki-kare testi, Shapiro–Wilk testi, Student t-testi, Mann-Whitney U testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. CEBPA geninin ekspresyon düzeyleri açısından toplam hasta ve kontrol arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı gözlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Multipl Myelom (MM) is a cancer of the plasma cells found in the bone marrow and an important member of the immune system. Plasma cells are the mature form of B-lymphocytes from white blood cells and are formed by differentiation. T and B lymphocytes are cellular elements of the immune system against infections. While T lymphocytes are mainly responsible for the cellular immune response, B lymphocytes are responsible for the humoral immune response through the immunoglobins they produce specifically for antigenic determinants. In order for B lymphocytes to produce immunoglobulin, they must mature into the plasma cell after encountering the infectious agent. CEBPA has the function of suppressing the cell cycle. Because of this function it has, it is thought that changes in the CEBPA gene may play an active role in the etiology of hematological cancers. Despite recent advances in the treatment of Multipl Myelom, it is still an incurable malignant disease and therefore we need to elucidate the effects of new genes on the disease that can help us understand the disease and optimize treatment. Finding new genes that affect the disease will help us understand the disease and find ways to treat it. In this study, CEBPA gene expression was investigated in Multipl Myelom. Bone marrow samples taken from 44 patients diagnosed with MM in the Department of Hematology, Department of Internal Medicine, Mersin University Faculty of Medicine, in 2018-2020 were included in our study group. As the control group, bone marrow samples of 13 individuals who did not have any hematological disease, but who leaked to the operation area due to cutting their sternums during cardio vascular surgery and were aspirated by the surgeon were used. Relevant genetic analyzes from the bone marrow samples obtained were carried out in the laboratories of Mersin University Faculty of Medicine, Department of Medical Biology. Total RNA and cDNA isolation was performed from bone marrow samples taken from patients and healthy individuals. The selected gene was analyzed using comparative CT method in Real-time PCR. Expression levels of these genes; Multipl Myelom was evaluated statistically between patient and control groups using Chi-square test, Shapiro-Wilk test, Student t-test, and Mann-Whitney U test. It was observed that there was no statistically significant difference between the expression levels of the CEBPA gene between the total patient and control(p>0,05).