Engelli turizm açısından destinasyon uygunluğunun değerlendirilmesi: Kastamonu örneği
Assessment of fitness to the goal in terms of disabled tourism: Kastamonu example
  1. Tez No: 656591
  2. Yazar: EMEL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDOĞAN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Toplumda bulunan her bir birey gibi engelli bireylerin de çeşitli sosyal aktivitelere katılmak, dışarıda kaliteli vakit geçirmek ve istedikleri her yere erişim sağlamak haklarıdır. Engelli kişilerin tüm hizmetlere tam erişimlerinin sağlanması, son yıllarda önem kazanan konular arasında yer almaktadır. Diğer bir yandan bu kişilerin turizm faaliyetlerinde de bulunmalarını kolaylaştıracak çalışmalar yapılmalıdır. Ülkemizde son yıllarda engelli bireylerin turizme katılımını artırmaya yönelik yasalar ve düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemeler ile engelli bireylerin yaşamları daha kaliteli hale gelmektedir. Araştırmanın amacı Kastamonu merkezinde bulunan konaklama işletmeleri, restoranlar, tarihi mekânlar, ulaşım ve çevre düzenlemelerinin engelli turizmi açısından hangi durumda olduğunu ortaya koymak, çözüm önerileri getirmek ve Kastamonu'da bu konuda yapılacak olan çalışmalara örnek teşkil etmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışması uygulanmıştır. Veri toplama tekniği olarak gözlem yöntemi kullanılmış olup elde edilen bulguların çözümlenmesinde betimsel analiz tekniği uygulanmıştır. Bu analizler sonucu ilin engelli turizmine uygun olmadığı saptanmıştır. Daha sonra konu hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Like every individual in the community, people with disabilities have the right to participate in various social activities, to spend quality time outside and to have access wherever they want. Providing disabled people with full access to all services has become an important issue in recent years. On the other hand, efforts should be made to facilitate the participation of these people in tourism activities. In our country, there have been laws and regulations aimed at increasing the participation of disabled individuals in tourism in recent years. With these regulations, the lives of people with disabilities are getting better quality. The purpose of the research is to reveal the status of accommodation establishments, restaurants, historical places, transportation and landscaping in the center of Kastamonu in terms of tourism for the disabled, to offer solutions and to set an example for the work to be done in Kastamonu. The case study, one of the qualitative research methods, was applied in the research. The observation method was used as the data collection technique, and the descriptive analysis technique was used to analyze the findings. As a result of these analyzes, it was determined that the province is not suitable for disabled tourism. Then, suggestions on the subject were presented.