Okul müdürlerinin yalnızlığı ile örgütsel güç mesafesi arasındaki ilişki
The relationship of the loneliness of school principals with organizational power distance
  1. Tez No: 656592
  2. Yazar: HALE SÜLÜŞ ÖRENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara İli dokuz merkez ilçeye (Keçiören, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Mamak, Pursaklar, Altındağ Sincan ve Yenimahalle) bağlı kamu ilkokullarında görev yapan okul müdürlerinin yaşadığı yalnızlık duygusu ile örgütsel güç mesafesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden,“ilişkisel tarama modeli”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara İlinin dokuz ilçesinde kamu ilkokullarında görev yapan 444 ilkokul müdürü oluşturmaktadır. Araştırmada, tabakalı örnekleme yoluyla ilgili temsil gücü olan 222 okul müdürü seçilmiştir. Araştırmada okul müdürlerine; yalnızlık düzeylerini ölçmek amacıyla, Peplau ve Ferguson (1978) tarafından geliştirilen ve Ergün (2020) tarafından okullar için Türkçe'ye uyarlanan“UCLA Yalnızlık Ölçeği 3”ile güç mesafesi düzeyini ölçmek için Varoğlu, Basım ve Ercil (2000) tarafından oluşturulan“Güç Mesafesi Ölçeği”veri toplama aracı uygulanmıştır. Elde edilen nicel veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı 16 ile analiz edilmiştir. Bağımsız değişkenlere ilişkin verilerin analizinde aritmetik ortalama, yüzde, frekans ve standart sapma gibi betimsel istatistik testler kullanılmıştır. Araştırmaya dâhil edilen okul müdürlerinin cinsiyet değişkenine göre örgütsel güç mesafesi ve yalnızlık algısına yönelik görüşlerinin karşılaştırılmasında ilişkisiz örneklemler için t-testi; mesleki kıdem, okul müdürlüğü kıdemi ve öğrenim durumuna göre görüşlerinin karşılaştırılmasında ise tek faktörlü ANOVA testi kullanılmıştır. Anlamlılık testlerinde α= .05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Örgütsel güç mesafesi ile yalnızlığın ve yalnızlığın birlik ve teklik boyutları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesinde Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Ankara ili dokuz merkez ilçeye bağlı kamu ilkokullarında görev yapan okul müdürlerinin, örgütsel güç mesafenin orta düzeyde olduğu, genelde yalnızlık yaşamadıkları ve örgütsel güç mesafesi ile yalnızlık arasında bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Örgütsel güç mesafesinin, cinsiyet, mesleki kıdem, okul müdürlüğü kıdemi ve öğrenim durumuna göre; yalnızlık düzeylerinin de cinsiyet, mesleki kıdem ve öğrenim durumuna göre farklılaşmadığı sadece okul müdürlüğü kıdemine göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the sense of loneliness and organizational power distance experienced by school principals working in public primary schools in nine central districts of Ankara Province (Keçiören, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Mamak, Pursaklar, Altındağ Sincan ve Yenimahalle). This research was conducted by using“relational survey model”of quantitative research methods. The population of the study consists of 444 public primary school principals of aforementioned nine districts of Ankara. Disproportionate cluster sampling was applied so that a deviation value of 0.5 and an average of 444 principals corresponds to 222 principals. Data collection is achieved by delivering a tripartite Scale Form to the sample. The loneliness levels of the school principals are measured by the“UCLA Loneliness Scale 3”, developed by Russell, Peplau and Ferguson (1978) and adapted for Turkish and schools by Ergün (2020). Additionally,“Power Distance Scale”proposed by Varoğlu, Basım, and Ercil (2000) is employed to evaluate the power distance perception. The data were analyzed using Social Sciences Statistics Package Program 16. Descriptive statistical tests such as arithmetic mean, percentage, frequency and standard deviation were utilized during analysis of data related to independent variables. The t-test for unrelated samples was used to compare the results of the school principals' organizational power distance and loneliness according to the gender variable, and the one-factor ANOVA test was employed to compare the opinions according to professional seniority in school and educational status. Significance tests were based on a value of α = .05 for level of significance. Pearson Correlation Test was used in determining whether there was a significant relationship between organizational power distance and loneliness, the unity and uniqueness dimensions of loneliness. As a result of the study, it was determined that school principals working in public primary schools in the nine central districts of Ankara have moderate organizational power distance perception, they do not feel lonely, and there is no relationship between organizational power distance and loneliness. It has been observed that organizational power distance differs according to gender, professional seniority, seniority of the school principal and education level, and loneliness levels do not differ according to gender, professional seniority and education status, but only according to the seniority of the school principal.