Kompozit rezinlerin yüzey sertliğine farklı polimerizasyon sürelerinin ve asidik döngünün etkisi
Effect of different polymerization time and acidic cycle on surface hardness of composite resins
- Tez No: 656598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU USLU CENDER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kompozit rezinlerin yüzey sertliğine farklı polimerizasyon sürelerinin ve asidik döngünün etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada 4 farklı kompozit rezin; Filtek Ultimate universal akışkan (3M ESPE, USA), G-aenial universal akışkan (GC, JAPONYA), Gradia Direct Anterior (GC, JAPONYA) ve Filtek Z250 (3M ESPE, USA) kullanılarak 8 mm çapında ve 2 mm kalınlığında toplam 208 adet örnek hazırlandı. Her grup iki farklı içecekte bekletilmek üzere ikiye ayrıldı. Bu gruplar da kendi içlerinde farklı ışık modlarıyla polimerize edilmek üzere ikiye ayrıldı. Örnekler Valo Cordless LED (Ultradent, ABD) ışık cihazıyla üretici firmanın talimatları doğrultusunda iki farklı ışık modunda (standart mod, ekstra güç ışık modu) polimerize edildi. Polimerize edilen örnekler 24 saat, 37 ̊C etüvde bekletildi ve ardından tesviye ve polisaj işlemi gerçekleştirildi. Hazırlanan örneklerin ilk mikrosertlik ölçümleri (Vickers, Duramin, Struers, ABD) yapıldı. Örnekler 28 gün farklı asidik karaktere ve pH'ya sahip içeceklerde (kola, distile su) bekletildikten sonra mikrosertlik ölçümleri tekrarlandı. Bulgular: Vicker's sertlik testi uygulanan kompozitlerin sertlik oranlarının ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görüldü (p˂0.05). Farklı sıvılarda bekletilmeleri sonucu yüzey sertliği en çok etkilenen Gradia Direct Anterior kompozit rezin olup, bu grubun ekstra güç ışık moduyla polimerize edildikten sonra kolada bekletilen numunelerinde tespit edilmiştir. (p=0,001). Solüsyonlardan bağımsız olarak; tüm ışık modlarında Filtek Z250 grubu en yüksek yüzey sertlik değerlerini gösterirken, Gradia Direct Anterior grubu en düşük sertlik ortalamasına sahiptir. Kompozitlerden bağımsız olarak solüsyonlar arasında kola, distile su gruplarına göre yüzey sertliğinde daha fazla azalmaya sebep olmuştur. Valo ışık cihazının ekstra güç modu uygulanan örneklerde ise en düşük sertlik değerleri bulunmuştur. Sonuçlar: Kompozit rezinler kompozisyonlarına bağlı olarak sıvılardan farklı oranlarda etkilenmiştir. Asidik içeceklerin rezin bazlı restoratif materyallerin yüzey sertliği değerlerinde değişimlere neden olduğu kaydedilmiştir. Valo ışık cihazının ekstra güç modu, standart moda göre yüzey sertliği bakımından yeterli etkinliği gösterememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effect of different polymerization times and acidic cycle on the surface hardness of composite resins. Materials and Methods: 4 different composite resins in the research; Using Filtek Ultimate universal flow (3M ESPE, USA), General universal flow (GC, JAPAN), Gradia Direct Anterior (GC, Tokyo, JAPAN) and Filtek Z250 (3M ESPE, USA) a total of 208 samples, 8 mm diameter and 2 mm thickness in were prepared. Each group was divided into two, to be held in two different drinks. These groups were also divided into two groups to be polymerized with different light modes. The samples were polymerized with the Valo Cordless LED (Ultradent, USA) light device in two different light modes (standard mode, extra power light mode) according to the manufacturer's instructions. Polymerized samples were kept in an oven at 37 ° C for 24 hours, and then polishing were carried out. The first microhardness measurements (Vickers, Duramin, Struers, USA) of the prepared samples were made. After the samples were kept in beverages with different acidic character and pH (cola, distilled water) for 28 days, microhardness measurements were repeated. Results: A statistically significant difference was observed between the average values of the hardness rates of the composites applied with Vicker's hardness test (p˂0.05). Gradia Direct Anterior composite resin is the most affected by its surface hardness as a result of being kept in different liquids, and it was detected in the samples of this group that were polymerized with extra power light mode and then kept in the coke. (p = 0.001). Regardless of drink while Filtek Z250 group shows the highest surface hardness values in all light modes, the Gradia Direct Anterior group has the lowest average hardness. Regardless of composites, coke among solutions caused a greater reduction in surface hardness than distilled water groups. The lowest hardness values were found in the samples where the extra power mode of the Valo light device was applied. Conclusion: Composite resins were affected by liquids at different rates depending on their composition. It has been noted that acidic beverages cause changes in the surface hardness values of resin-based restorative materials. The extra power mode of the Valo light device did not show enough efficiency in terms of surface hardness compared to the standard mode.