Yeni medyanın gelişimi ve Covid-19 sürecinde içerik üretimi: Teknoloji haber siteleri örneği
Development of new media, content production in the Covid-19 process: Case of technologhy news sites
- Tez No: 656600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsanlık tarihi boyunca mevcudiyetini koruyan iletişim eylemi, internet teknolojisi ile birlikte yeni bir boyuta ulaşmıştır. İnsanların iletişim ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına her dönemde yeni araç gereçler icat edilmiştir. Bu araç gereçler günümüzde internet ve yeni medya olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni medya ortamları günümüzde bireyler ve kurumlar tarafından gündelik yaşamda pek çok amacın gerçekleştirilebilmesi için kullanılmaktadır. Yeni medyanın önemli bir parçası da sosyal medya araçlarıdır. İnternet teknolojisi ve sosyal medya araçlarının yaygın bir şekilde kullanılması iletilerin önündeki yer ve zaman sorununu ortadan kaldırmıştır. Kişiler ve kurumlar yeni medya sayesinde her an her yerden içerik üretebilmektedir. Bu çalışmada yeni medyanın gelişimi ele alınmış, COVID-19 salgını sürecinde yeni medyada içerik üretiminin nasıl gerçekleştirildiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla yeni medya ortamında yayın yapan dört teknoloji haber sitesi belirlenmiş, bu şirketlerde çalışan sekiz kişiyle derinlemesine görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: The act of communication, which has preserved its existence throughout human history, has reached a new dimension with internet technology. New tools have been invented in every period in order to meet the communication needs of people. These tools appear today as the internet and new media. New media environments are used by individuals and institutions to achieve many goals in daily life. Social media tools are an important part of new media. The widespread use of internet technology and social media tools has eliminated the space and time problem in front of the messages. People and institutions can produce content from anywhere, anytime thanks to the new media. In this study, the development of new media was discussed, and it was tried to determine how content production in new media was carried out during the COVID-19 epidemic. For this purpose, four technology news sites broadcasting in the new media environment were determined and in-depth interviews were made with eight people working in these companies.