N-arilpirrol-2,3-dion türevlerinin sentezi, termolizi, hidrzin hidrat ve o-difenilendiaminle reaksiyonları deneysel veriler ve semiempirik hesaplamalar
  1. Tez No: 65661
  2. Yazar: SÜLEYMAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN SARIPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET p-p /Dimetoksidibenzoilmetan ile Okzalil klorür'ün reaksiyonundan yeni 4-p-Metoksibenzoü- 5-p-metoksifenil-furan-2,3-dion 3 elde edildiştir. 3 ün okso-l,3-dien kısmı schiff bazları ile 65- 70°C de [4+2] hetero-sikloadisyon reaksiyonu ile elde edilen ilk katılma ürünü kararsız olup, furandion çevrilmeleri ile yeni pirrol-2,3-dion türevlerine 9a-f dönüşmüştür. Pirrol-2,3-dion bileşikleri 240-250°C de termoliz edildiğinde yeni kinolinon türevleri 14a-d elde edildi. Pirroî- 2,3-dion sistemleri o-Fcnilendianıin ile reaksiyon şartlarına bağlı olarak kinoksalin 22a-d ve pirrolen yarı aminal türü bileşikler 19a-d sentez edildi, kinoksalin 22a-d bileşiklerin hidrolizinde aynı bileşik olan furo [2,3-b] kinoksalin türevi sentez edilmiştir. Pirrol-2,3-dion bileşiklerinin, hidrazinhidrat ile reaksiyonunda ise l-//-pirazol-3-karboksilikasidamidi türevlerine 18a-d ulaşıldı. Sentezlencn bütün bu bileşiklerin yapısı İR, *H NMR,,3C NMR spektramları ve elementel analiz cihazının yardımıyla aydınlatılmıştır. Sentezlenen bütün bileşiklerin, teorik hesaplamaları MOPAC 7 paket programını içine alan Semiempirik Kuantum Kimyasal metotlarından olan AMI yöntemiyle yapılmıştır. Furan-2,3- dion 3 bileşiğinin, schiiT bazlarıyla ve Pirrol-2,3-dion türevlerinin hidrazinhidrat, o- Fcnilondianün ve termoliz reaksiyonlarının mekanizmaları incelenerek başlangıç maddelerinin, ara ürünlerin ve ürünlerin oluşum enerjileri, dipol momentleri, elektron yük dağılımı, bağ uzunluğu, bağ açılan ve torsiyon açılan gibi elektronik özellikleri AMI metoduyla hesaplanmıştır. Pirrollcrin ve kinolinon türevlerin oluşumu ekzotermik reaksiyon, Micheael katılması ise endotermik reaksiyonlar olduğu Semiempirik hesaplamalardan anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY /?-/?'-Dimethoxydibenzoylmethane combines with Oxalyl chloride to yield novel 4~p- Methoxybenzoyl-5~/?-methoxyphenyl-furan-2,3-dione 3. The oxa-l,3-diene moiety in furan- 2,3-dione 3 adds schiff bases via formal [4+2] hetero-cycloaddition processes at 65~70°C. The unstable primary adducts undergo novel furan-2,3-dione rearrangements to furnish pyrol -2,3- dionc 9«-c compounds. When the thermolysis of pyrol-2,3-dione 9a-d, at temperatures between 240 and 250"C was carried out chinolinones 14a-d was obtained. Pyrol-2,3-diones 9a-d reacts with w-Phenylenediamine to give chinoxaline 22a-d or pyrolene semiarainal derivatives 19a-d depending on reaction conditions. l-J/-pyrazole-3- amide derivatives 18a-d was obtained from reactions of the pyrol-2,3-diones 9a-d with hydrazine hydrate. The structures of all compounds were confirmed by ÎR, lH NMR, 13C NMR spektroscopic measurements and their C, H, N contents were measured using CHNS analyser. All the oretical calculations were done by using the Semiempirical Quantum Chemical AMI method in MOFAC 7 program package.The reaction mechanisms of both schiff bases with luran-2,3-dionc 3 and pyrol-2,3-diones 9a-d with «-Phcnylcncdiaminc or hidrazinhidrat were investigated via calculating the electronic structures of the reactants, intermedrate and final products by using the AMI method. Electronic parameters, suchas electronic density distribution, bond length, torsion and bond angles, of the molecules under. Consideration were calculated as a function of the nature of the subslitucnts.