Çinkur çevresindeki üzüm ve toprak örneklerinin metal içerikleri
Metal contents of grape and soil samples around Çinkur
  1. Tez No: 65662
  2. Yazar: ALFER ATAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
V ÖZET: Bu çalışmada Çinkur çevresinden alınan üzüm ve toprak örneklerinde metal tayinleri yapıldı. Metal analizleri alevli atomik absorpsiyon spektrometri yöntemiyle gerçekleş tirildi. Toprak örneklerinde toplam, ekstrakte edilebilir ve seyreltik asit karışımında çözülebilir metal derişimlerı ekstraktant olarak kral suyu (HCI + HNC^ıS + l), İM NH4OAc (PH=7.0) ve 0.1 M HCI + 0.025 M H2S04 kullanılarak tayin edildi. Üzüm ör nekleri derişik HNO3 + HCI04 karışımında çözünürleştirildi. İncelenen metallerin ba zılarının derişimleri ekstraksiyon çözeltilerinden doğrudan, bazıları ise çözeltilerin uygun şekilde seyreltilmesiyle tayin edildi. Üzüm ve toprak örneklerinin analiz sonuçları, Çinkur' un çevresindeki üzüm bağlarına etkisini tayin etmek için karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Toprak örneklerinde metaller için gözlenebilme sınırları, 0.04 ile 0.45 fjg/ml arasın da, üzüm örneklerinde 0.01 ile 1.50 j/g/ml arasında bulundu. Analizlerde kullanılan yöntemler için geri kazanma verimleri % 95 ile % 99 arasındadır. Bu çalışmada Pb, Cd, Cr ve Co gibi bazı metallerin üzüm örneklerindeki derişimlerinin kirlenme sınırlarını aştığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, we have studied on the determination of metals in grape and soil samples obtained around of Çinkur. The flame atomic absorption spectrometry was employed for metal analyses. The total, extractable, and diluted mixed acid soluble metal contents of soil samples were determined using aqua regia (HCI + HNO^ : 3+1), 1 M NH40Ac (pH=7.0), and a mixture of 0.1 M HCI and 0.025 M H2S04 as extractant, respectively. Grape samples were treated with the mixture of concentrated HN03 and HCI04. The con centration of some metals of the working samples were directly measured from the so lutions while the some metals were also determined after dilution procedure. The re sults for the analysis of grape and soil samples were compared to identify the effect of Çinkur Plant on the grapevine areas around the Çinkur. The detection limits of metals in the soil samples were between 0.04 to 0.45 /jg/ml and were found in the grape samples between 0.01 to 1.50 /ig/mi. The recoveries of the all methods used for the analysis of grape and soil samples have been found to be at the range of 95 to 99 %. The conclusion was that this study has revealed the fact that the concentrations of some metals such as Pb, Cd, Cr and Co in grape samples exceed the contamination limits.