Sultansazlığı su ve sediment örneklerinde metal türlemesi ve faktör analizi
The Metal speciation of water and sediment samples of Sultansazlığı and factor analysis
- Tez No: 65660
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Sultansazlığı, birkaç göî ve çevresinde bataklıklardan oluşan bir doğal koruma alanıdır. Bu çalışmada Sultansazlığı'nın farklı bölgelerinden alınan su ve sediment örneklerinin kirlenme düzeyleri ve muhtemel kirlilik kaynakları araştırıldı. Su ve sediment örneklerinde Ca, Mg, Ma, K, Cu, Pb, Ni, Cd, Cr, Fe, Zn, Mn, Bi ve Co gibi metallerin tayinleri alevli AAS ile yapıldı. SO42“, Cl”ve toplam sertlik tayinleri ise titrimetrik olarak gerçekleştirildi Sularda organik maddelerle kompleks oluşturan ve askıda katı maddelere bağlı olan metaller ayrı ayrı tayin edildi. Su örnekleri analiz öncesi sodyum tetraborat kullanarak zenginleştirildi. Yöntemin bağıl standart sapması % 1.1 ile 2.4 arasındadır. Geri kazanma verimleri kantitatiftir. Sediment örnekleri“The Commission of the European Communities Bureau of Reference”tarafından önerilen türleme işlemi ile analiz edildi. Su ve sediment örneklerinin analizinden elde edilen sonuçların istatistiksel değerlendirmesinde faktör analizi kullanıldı. Bu yöntem, Sultansazlığı bölgesini etkileyen muhtemel kirlilik kaynaklarını tanımlamak için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Sultansazlığı is a wildlife refuge consisting of a few small lakes and surrounding wetlands in the province of Kayseri, Turkey. In this work, water and sediment samples taken from various locations of Sultansazlığı were studied to determine the contaminant levels and their possible sources on the refuge. The water and sediment samples were analyzed using a Flame AAS for the metals of Cu, Pb, Ni, Cd, Cr, Fe, Zn, Mn, Bi and Co as well as Ca, Mg, Na, K. The determinations of SO42“, CÎ and total hardness were carried out titrimetrically. The metals contents of the suspended solids and organic complexes in the water were determined separately. The water samples were preconcentrated using sodium tetraborate before the analysis. The relative standard deviation of the method was 1.1 to 2.4 %. Recoveries were quantitative. The sediment samples were analyzed following a speciation procedure as suggested by ”The Commission of the European Communities Bureau of Reference". Factor analysis was used in the statistical evaluation of results obtained from the analysis of water and sediment samples. This technique was used to identify the possible sources of the pollutant affecting the Sultansazlığı region.