Silan ve metal oksitlerle cam yüzeylerin modifiye edilmesi
Modification of glass surfaces with silane and metal oxides
- Tez No: 656615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA EVCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, sol-jel yöntemi kullanılarak mikroskop lam cam malzemelerin yüzeyleri silan ve metal oksit çözeltileri ile kaplanıp yüzey özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmanın önemi, cam malzemelerin geliştirilen yüzeylerin sertliği ve çizilme direncinin artırılması için uygun içeriğe sahip çözeltilerin belirlenmesi ve cam yüzeylere uygulanmasıdır. Çalışmada sol-jel yöntemi kullanılarak çeşitli silan ve metal oksitlerin farklı miktarda karıştırması ile hazırlanan çözeltiler ıslak film aplikatörü yardımıyla cam malzemelerin yüzeylerine kaplanmıştır. Kaplanan yüzeylerin özelliklerini incelemek için ışık geçirgenlik, bulanıklık, temas açı ve kalem sertlik testleri uygulanmıştır. Bulanıklık %0,39 ile %37,3, ışık geçirgenlik %85 ile %91,7, temas açı 45,16° ile 115,44° ve kurşun kalem sertlik 2H ile 6H değerleri arasında sonuçlar bulunmuştur. Bulunan değer aralıklarına göre 4. Grup çözeltisine sahip SR13 ve SR14 numuneleri 6H, SR11 ve SR12 numuneleri ise 5H değerleri ile en sert numune olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, In this study, it is aimed to improve the surface properties of microscope slide glass materials by coating them with silane and metal oxide solutions using the sol-gel method. The importance of the study is to determine suitable contents to increase the hardness and scratch resistance of the developed surfaces of glass materials and apply on them. In the study, the solutions prepared by mixing different amounts of various silanes and metal oxides using the sol-gel method were coated on the surfaces of glass materials with the help of a wet film applicator. Light transmittance, haze, contact angle and pencil hardness tests were applied to examine the properties of the coated surfaces. Haze %0,39 to %37,3, light transmittance %85 to %91,7, contact angle between 45,16° and 115,44°, and pencil harndness test values between 2H and 6H were found. According to the value ranges found, the samples with group 4 solutions; SR13 and SR 14 samples with 6H and SR11 and SR12 samples with 5H values were observed as the hardest samples.