Su duyarlı kentsel tasarım yaklaşımı kapsamında sürdürülebilir yağmur suyu yönetimi: Edirne kent örneği
Sustainable rainwater management within the scope of water sensitive urban design approach: Edirne city case
- Tez No: 656643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE DUYGU ÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Plansız kentleşme, geçirimsiz yüzeylerin artması, mevcut bitki örtüsünün yok edilmesi suyun doğal döngüsünü engellemektedir. Bu durum su kaynaklarını riske sokarak kentlerde sel ve taşkınlara neden olmaktadır. Bu kapsamda tüm dünyada sürdürülebilir yağmur suyu sistemlerinin kullanımı önemli hale gelmiştir. Çalışma alanı olarak Edirne ilinin Merkez ilçesinde kentsel alanda yer alan ve taşkınların yaşandığı Şükrüpaşa, Fatih ve Kocasinan mahalleleri belirlenmiştir. Kentin en yüksek noktasından en alçak noktasına kadar yağmur suyunun yüzeysel akışını azaltmak ve infiltrasyonunu sağlamak hedeflenmektedir. Çalışma alanının mevcut durumu, meteoroloji verileri, altyapı durumu, topoğrafyası, uydu görüntüleri incelenmiştir. Alanın topoğrafya verisi ve havza yapısı doğrultusunda taşkın riski taşıyan caddeler tespit edilmiştir. Yağmur suyunun hareketi ve yüzeysel akış yönü belirlenmiştir. Caddelerde mevcut bitkisel durumu anlamak için bitkisel doku analizi yapılmıştır. Çalışma alanında kentsel yeşil alanlar, sert zeminler ve çatı yüzeyleri miktarları belirlenerek depolanabilecek yağmur suyu miktarı hesaplanmıştır. Tüm bu veriler değerlendirilerek, alanın yağmur suyu potansiyeli belirlenerek, akışın olduğu caddelerde akışı azaltmak adına bitkisel öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unplanned urbanization, increase of impermeable surfaces, destruction of existing vegetation prevent the natural cycle of water. This situation puts water resources at risk and causes floods and overflows in cities. In this context, it has become important to use sustainable rainwater systems all over the world. Şükrüpaşa, Fatih and Kocasinan neighborhoods, which are located in the urban area in the central district of Edirne province and where floods took place, were determined as the study area. From the highest point to the lowest point of the city, it is aimed to reduce the runoff and infiltration of rainwater. The current situation of the study area, meteorological data, infrastructure status, topography, satellite images were examined. In line with the topography data and basin structure of the area, streets with flood risk were determined. The movement and runoff direction of rainwater has been determined. Vegetative texture analysis was conducted to understand the current vegetative situation in the streets. The amount of rainwater that can be stored was calculated by determining the amount of urban green areas, hard floors and roof surfaces in the study area. By evaluating all these data, the rainwater potential of the area was determined and herbal suggestions were presented in order to reduce the flow to the streets.