Colour stability and fracture resistance of lithium di silicate, indirect resin composite and zirconia by using two dual curing resin cements
Lityum disilikat seramik, indirek kompozit rezin ve zirkonyum materyallerinin iki rezin siman kullanarak renk stabilitesi ve kırılma direnci incelenmesi
- Tez No: 656677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKUT KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı lityum disilikat seramik, indirek kompozit rezin ve zirkonyum materyallerinin renk stabilitesi ve kırılma direnci açısından incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 180 örnek (3 grup, n=60) E-max, zirkonya ve indirek kompozit rezin materyallerinden (10 mm çap ve 1 mm kalınlık) disk şeklinde üretildi ve hazırlanan örnekler rezin siman ile simante edildi. Örneklere termal siklüs cihazı ile (5 °-55 ° C / bekleme süresi: 20 saniye), 168 saat süresince 10 000 döngü yaşlandırma işlemi uygulandı. Yaşlandırma işlemini takiben örnekler 7 gün boyunca boyama çözeltilerinde (kahve ve çay) bekletildi ve spektrofotometre yardımı ile ΔE değerleri belirlendikten sonra örnekler kırma testine sokuldu. İstatistiksel analiz için SPSS programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the colour stability and fracture resistance of lithium di silicate, Indirect resin composite and Zirconia. Material and Method: Three groups of 180 samples (n= 60) of E-max, zirconia and indirect resin composite (10mm diameter and 1mm thick). Discs were then fabricated and cemented with dual cured resin cements. Aging treatment was afterwards applied to the discs using thermal cycle machine (at 5°C to 55°C/dwell time: 20s), 10000 cycles for 168 hours. The samples were then emerged in staining solutions (coffee and tea) for 7 days to determine ΔE using spectrophotometer then fractured. Results were analysed using SPPS program.