Endovasküler aort replasmanında renal chımney uygulamalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of renal chimney practice in endovascular aort replacement
  1. Tez No: 478050
  2. Yazar: AHMET DAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Anatomik olarak renal dolaşımın rutin endovasküler yöntemler ile bozulacağı vakalarda tercih edilen chimney yönteminin güvenle kullanılabilecek bir yöntem olup olmadığının, istenilen düzeyde greft açıklığı sağlanıp sağlanamadığının gösterilmesi ve varsa greft açıklığı üzerine etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda haziran 2009 ve mart 2016 tarihleri arasında opere edilen ve renal chimney uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya toplam 29 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların demografik verileri, ek hastalıkları, preoperatif ve postoperatif anevrizma çapları, anevrizma tipi, operasyona ait detayları, hastanede ve yoğun bakımda kalış süreleri, preoperatif ve postoperatif böbrek fonsiyonlarına ait veriler, post operatif dönemde uygulanan tedavi ve takip BT anjiyografiler retrospektif olarak taranmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortanca yaşı 72 yıl (65 - 73) olarak bulunmuştur. 21 hasta juksta renal abdominal aort anevrizması (%72,4), 4 hasta Crawford tip IV (%13,8), 1'er hasta (%3,4) ise Crawford tip I ve tip III torakoabdominal aort anevrizması, 1 hasta (%3,4) akut tip III diseksiyon, 1 hasta da anastomoz kaçağı nedeniyle opere edilmiştir. Bu hastalara 22 sağ (%53,7), 19 sol (%46,3) toplam 41 renal chimney greft uygulanmıştır. Hastalar ortamala 430 gün takip edilmişlerdir. Çalışma sonunda 6. aylık stent açıklığı %97, 3 yıllık stent açıklığı ise %70,6 olarak saptanmıştır. Sonuç: Renal chimney yöntemi acil şartlarda kullanılabilen, hastaya özel malzeme üretimi gerektirmeyen fenestreli greftlere göre daha düşük maliyeti olan bir yöntemdir. Kompleks morfolojiye sahip anevrizmalarda düşük tip 1 kaçak oranın sahip güvenli bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study It is aimed to demonstrate whether the chimney method, which is preferred in cases where the renal circulation will be disturbed by routine endovascular methods, can be used with confidence, whether the graft opening is provided at the desired level and if so, to determine the factors affecting graft patency. Methods: Patients who underwent renal chimney surgery between June 2009 and March 2016 were evaluated retrospectively. A total of 29 patients were included in the study. Demographic data, comorbidities, preoperative and postoperative aneurysm size, aneurysm type, operation details, hospital and intensive care unit stay, preoperative and postoperative renal function data, postoperative management and follow-up CT angiographies were retrospectively screened. Results: A total of 29 patients with 41 renal chimney grafts included in this study. The median age of the patients included was 72 years (65 - 73). 21 hasta juksta renal abdominal aort anevrizması (%72,4), 4 hasta Crawford tip IV (%13,8), 1'er hasta (%3,4) ise Crawford tip I ve tip III torakoabdominal aort anevrizması, 1 hasta (%3,4) akut tip III diseksiyon, 1 hasta da anastomoz kaçağı nedeniyle opere edilmiştir. 21 patients were juxtarenal abdominal aortic aneurysm (%72,4), 4 patients were Crawford type IV (%13,8), 1 patient was Crawford type I(%3,4), 1 patient was Crawford type III (%3,4), 1 patient was (%3,4) acute type III dissection and 1 patient was diagnosed with anastomosis leakage (%3,4). At a mean follow-up of 430 days 6 months chimney graft patency was 97,3% and 3 years chimney graft patency was 70,6%. Conclusion: The renal chimney method is a lower cost method than the fenestrated graft technique that can be used in emergency conditions and does not require patient-specific material production. The chimney method can be used safely with low rates of type I endoleak.