Avrupa Birliği ve Türkiye'nin, Suriyeli sığınmacılara yönelik politikalarının güvenlik bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Turkey and EU's politics regarding Syrian asylum seekers in the context of security
  1. Tez No: 656753
  2. Yazar: ÇAYAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yaşanan göç hareketleri farklı sebeplere bağlı olarak son yıllarda artış göstermektedir. Savaş, çatışmalar, şiddetin yaratmış olduğu zorunluluk durumunun yanı sıra daha iyi yaşam koşullarına sahip olma isteği göç olgusuna zemin hazırlamıştır. Arap Baharı olarak adlandırılan, Arap dünyasında 2010 yılında başlayan ve günümüzde de süren halk hareketleri, bölgesel siyasi ve silahlı mücadeleleri ortaya çıkarmıştır. Suriye'de yaşanan iç savaş, Suriye'den Türkiye ve Avrupa'ya doğru bir göç dalgası yaratmıştır. Suriye iç savaşı sonrası gerçekleşen göç, AB ve Türkiye'yi izlenecek göç politikaları açısından önemli derecede etkilemiştir. Sunulan bu tez çalışmasında, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin Suriyeli sığınmacı politikaları incelenmiş ve bu politikaların gelecekteki rolünü aydınlatmak için güvenlik bağlamında bir değerlendirme yapılmıştır. Türkiye ve AB'nin, Suriyeli sığınmacı politikaları örneğini, güvenlik çerçevesinde ve sınırlarını vurgulamaya yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışma, Suriye'de başlayan krizin Türkiye ve AB'ye yayılma etkileri ve özellikle güvenlik olgusundan kaynaklanan ve uygulanan politikaları tespit edebilmek ile uygulayıcı bazı aktörlere fikir verebilmek açısından önemlidir. Suriye iç savaşının büyümesi ile artan göç hareketliliği, bu göç hareketliliğin sonucu olarak Avrupa'da ve Türkiye'de sağ eksene kayan siyasi söylemler, ekonomik ve güvenlik sorunları Türkiye – AB ilişkilerinin gelişmesini zorlaştıran nedenlerdir. Özellikle Türkiye ve AB üyesi ülkelerde seçim dönemlerinde gerilimler daha da artmaktadır. Uzun yıllardır devam eden Türkiye-AB ilişkileri günlük siyasi tartışmalardan uzak bir şekilde ele alınmalı ve bu ilişkilerin koparılmasına yönelik eylemlerden kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the immigration movement has increased drastically due to various reasons. A desire for having better life conditions led up to immigration; in addition to wars, collisions and the feeling of suppression caused by violence. The people movement, which is called the Arab Spring and started in 2010 in Arabic world, has caused a local political and armed struggles. The Post-Civil War of Syria resulted in heavy immigration from Syria to Turkey and Europe. This immigration from Syria had an important effect on European Union and Turkey's immigration policy choices to be applied. In this thesis study, the fugitive policies of Turkey and European Union has been analyzed (examined) and these policies in order to enlighten the future role of it, an assessment was made in the context of security. The Syrian asylum seekers policies of Turkey and European Union has been chosen as an example of to help emphasizing their borders within the frame of security. This study is important for explaining the evolvement impact of Syrian crises on Turkey and European Union. In addition to this, this study is helping to identify the application of policies coming out of particularly the security concept. Through all these, this study is important for giving ideas to decision makers. The reasons that complicate Turkey - EU relations are the migration mobility increased by the Syrian civil war, political discourse leaning towards the right-wing resulting from this migration mobility, and the economic and security-related problems. Tensions rise during election periods, especially in Turkey and the EU member states. The ongoing relations between Turkey and the EU need to be handled far away from daily political debates, and actions that may disrupt these relations must be avoided.